ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telekomunikácie sa sporia s úradom

Hospodárske noviny | 13.08.2003

Telekomunikačný úrad označil vo svojom rozhodnutí Slovenské telekomunikácie za spoločnosť so stopercentným podielom na trhu verejnej telefónnej služby prostredníctvom pevnej siete. Telekomunikácie s tým nesúhlasia.

Spoločnosť protestuje, že úrad o rozhodnutí informoval pred jeho vstupom do účinnosti, keďže v súčasnosti ešte platí rozhodnutie z októbra minulého roka. Podľa viceprezidenta spoločnosti pre komunikáciu Jána Kondáša tým úrad "predčasne prejudikoval stav na telekomunikačnom trhu". Stopercentná výška podielu na trhu verejnej telefónnej služby prostredníctvom pevnej siete bola podľa neho relevantná ku koncu minulého roka, dokedy mali Slovenské telekomunikácie monopol. Situácia sa podľa Kondáša zmenila napríklad na poli medzinárodných hovorov.

Po niekoľkých odvolaniach zo strany telekomunikácií o ich pozícii definitívne rozhodne predseda úradu Milan Luknár najskôr o týždeň. Pre HN to uviedol hovorca úradu Roman Vavro. Zákonná lehota na vydanie rozhodnutia je pritom podľa zákona o správnom konaní najviac 90 dní.

Na rozdiel od telekomunikácií, Asociácia telekomunikačných operátorov prijala rozhodnutie so zadosťučinením. Podľa výkonného riaditeľa Patrika Krauspeho totiž predchádzajúce rozhodnutie úradu, podľa ktorého mala spoločnosť na trhu verejnej telekomunikačnej služby podiel 49,7 percenta, úrad nesprávne zadefinoval trh. Rozhodnutie zohľadňovalo aj mobilných operátorov, pričom jeho účelom bolo podľa Vavra ustanoviť povinnosť prepojenia s alternatívnymi operátormi a suplovať tým medzery v telekomunikačnom zákone. Ten trh neliberalizuje.

Späť | Domov