ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Novela je opäť problémom

Hospodárske noviny | 13.06.2003

Operátori odmietajú prezidentove argumenty

Aj druhý pokus o reálnu liberalizáciu telekomunikačného trhu je zatiaľ bezvýsledný. Prezident Rudolf Schuster totiž včera opäť národnej rade vrátil na prerokovanie nedávno schválenú novelu telekomunikačného zákona. Vlani, keď tak urobil po prvý raz, poslanci novelu napokon neschválili.

Prezident namieta, že novela je v rozpore s platným telekomunikačným zákonom. Nesúlad je podľa Schusterovho hovorcu Jána Füleho napríklad aj v tom, že umožňuje sankcionovanie podnikateľa alebo právnickej osoby v prípade, že nezverejní podmienky na poskytovanie univerzálnej služby.

Ďalší spor prezident vidí v tom, že prevádzkovateľ verejnej siete alebo poskytovateľ verejnej telekomunikačnej služby s významným vplyvom na trhu, čiže Slovenské telekomunikácie, má do účinnosti zverejniť prepojovaciu ponuku. Jej súčasťou majú byť aj technické podmienky prenositeľnosti pevných čísel. Podľa iného ustanovenia telekomunikačného zákona však telekomunikačný podnik poskytujúci verejnú telefónnu službu je povinný užívateľovi ponechať číslo svojej telefónnej stanice aj pri zmene telekomunikačného podniku v pevnej verejnej telefónnej sieti až do 1. januára 2005," uviedol ďalej Füle.

Ako povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič na margo prezidentovej pripomienky o zverejňovaní podmienok pre univerzálnu službu, podmienky vydáva operátor, a preto ich musí aj zverejniť. Telekomunikačný úrad ich podľa neho len publikuje vo vestníku. Druhý dôvod podľa asociácie takisto nemá reálny význam. Technické podmienky prenositeľnosti čísla totiž môžu byť v prepojovacej zmluve aj napriek tomu, že povinnosť ponechania svojho čísla bude mať telekomunikačný podnik až od 1. januára 2005," uzavrel.

Späť | Domov