ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Slabý regulátor?

Hospodársky denník | 10.01.2003

Je všeobecne známe, že zavádzanie liberalizácie telefónnych služieb prostredníctvom pevnej verejnej telekomunikačnej siete napreduje pomaly. Na jednej strane sa nemožno čudovať neústretovému postoju Slovenských telekomunikácií, ktoré by mali prísť o svoje jedinečné postavenie na trhu. Veď liberalizácia znamená zavádzanie konkurencie a s tým sú spojené starosti monopolu o udržanie si zákazníckej základne. Skostnatený gigant sa bude musieť prispôsobovať novým podmienkam na trhu a byť oveľa pružnejší. Na druhej strane sú vlastníci čerstvých licencií so záujmom poskytovať nové.

Situáciu na telekomunikačnom trhu reguluje Telekomunikačný úrad SR. Alternatívni operátori však nie sú spokojní s jeho fungovaním. Prostredníctvom Asociácie telekomunikačných operátorov (ATO) požiadali parlament o odvolanie jeho predsedu Milana Luknára. Podľa ATO je úrad už dávnejšie nefunkčný a svojou nečinnosťou, nevyužívaním ani tých kompetencií, ktoré má, a je hrubou neprofesionalitou brzdou rozvoja slovenského telekomunikačného trhu. Alternatívni operátori úradu vyčítajú neskoré vyhlásenie výzvy na udeľovanie licencií na poskytovanie hlasovej telefónnej služby cez pevné telefónne linky. Operátori už teraz nemajú dostatočný časový priestor na rokovania o prepojení sietí.

Predseda TÚ SR označil obsah listu za nepravdivý a zavádzajúci. Podľa M. Luknára ide o arogantné stanovisko niektorých členov asociácie a hlavne jeho vedenia, ktoré sa stavia do úlohy druhého regulátora telekomunikačného trhu. Upozornil na slabé kompetencie úradu vylývajúce zo zákona. Na tieto legislatívne nedostatky však M. Luknár verejne zatiaľ nikdy predtým nepoukázal a nesnažil sa o ich nápravu.

Adam Bernau

Späť | Domov