ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Monopol na telefonovanie slabne

SME | 27.05.2003

O niekoľko mesiacov budú môcť linky Slovenských telekomunikácií využívať alternatívni operátori na poskytovanie hlasových služieb, pripojenie na internet alebo prenos dát. Umožní im to novela telekomunikačného zákona, ktorú minulý týždeň schválil parlament.

Prínos novely zákona je podľa prezidenta občianskeho združenia Internet pre všetkých Petra Polakoviča hlavne vo volaní z pevnej linky. "Mnohí z alternatívnych operátorov majú za sebou zahraničných investorov, chcú poskytovať hlasové služby a čo najskôr sa dostať do segmentu najbonitnejších podnikových klientov, menej už stredných podnikov a bytových zákazníkov," vysvetlil Polakovič. Užívatelia internetu novelu na cenách podľa neho výraznejšie nepocítia.

Vďaka novele sa posilnia právomoci Telekomunikačného úradu. Jeho hovorca Roman Vavro pripomenul, že úrad bude môcť vstupovať do rokovania o prepojení sietí medzi operátormi, kým doteraz musel počkať na ich ukončenie.

Nové podmienky zákona stanovili, že Slovenské telekomunikácie musia vypracovať ponuku pre svojich konkurentov o sprístupnení liniek do 60 dní. Telekom na tom začal okamžite po schválení novely pracovať, ale upozornil na nedostatok času. "Vieme reálne skrátiť proces prípravy ponuky na šesť mesiacov," píše sa v ich stanovisku.

Operátori, ktorí budú môcť začať konkurovať Slovenským telekomunikáciám, novú podobu zákona privítali. "Zrýchli to podpis zmluvy o prepojení sietí medzi nami a telekomom, následne sa zvýši tlak na cenu a kvalitu služieb," povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. Ondrovič priznáva, že Telekom to nebude mať jednoduché. "Na druhej strane o niečom podobnom vedeli - existuje rozhodnutie Protimonopolného úradu z augusta minulého roku o povinnosti sprístupniť svoje vedenia na internet," povedal Ondrovič.

Prezident republiky Rudolf Schuster má po doručení novely 15 dní na rozhodnutie, či ju podpíše, alebo vráti parlamentu. Podľa Turečka je možné, že prezident ju vráti pre 50-milónovú pokutu, pretože Telekom uvoľniť vedenia nestihne. Vláda by tak vybrala pokutu od podniku, v ktorom je sama podielnikom.

Novela zákona pravdepodobne nebude mať dlhý život. Slovenské telekomunikácie a ministerstvo pripravujú zákon o elektronických komunikáciách.

JOZEF GRYGA

Späť | Domov