ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telefónice by pomohlo, ak by bola na trhu na Vianoce

Hospodárske noviny | 04.08.2006

Ak by súčasní operátori stanovili novému vysoké ceny za prenájom sietí a k dohode by nedošlo, nie je vylúčené, že služieb tretieho operátora sa v tomto roku nedočkáme.

Bratislava (hn/Karol Svozil)

Víťaz výberového konania na tretieho mobilného operátora Telefónica 02 Slovensko zatiaľ neprezradil, ako plánuje vstúpiť na slovenský trh. Vieme zatiaľ len to, že aktívne vnikne do oboch segmentov trhu, t. j. predplatených kariet aj klasických fakturovaných služieb. "Svoje obchodné aktivity zameriavame predovšetkým na trhy pevnej a mobilnej komunikácie. Za kľúčový nástroj rozvoja považujeme širokopásmové pripojenie," povedal hovorca Telefóniky Martin Žabka.

Telefónica v minulosti kúpila Český Telecom spolu s mobilným Eurotelom. „Ponúkneme výhody vyplývajúce z integrácie v rámci Slovenska a Česka,“ povedal generálny riaditeľ Telefónica 02 Česko Jaime Smith.

Víťaz tendra avizuje spojenie so silnými a dôveryhodnými slovenskými partnermi, „aby sme boli schopní rýchlo vybudovať sieť a čím skôr spustiť komerčné aktivity,“ dodal Smith. Spoločnosť meno partnerov nespresnila, podľa kuloárnych informácií by jedným z nich mohla byť finančná skupina J&T.

Voľné je 0909, otázne sú Vianoce

Telekomunikačný úrad má teraz štyri týždne na pridelenie frekvencií, isté je však už to, že pre nového operátora je voľných 800-tisíc čísel v rámci predvoľby 0909. V pláne sa počíta aj s predvoľbami 0940 až 0959. „Konanie sa ešte len začína, nevieme konkretizovať, ktoré množiny Telefónica 02 získa,“ povedal hovorca úradu Roman Vavro.

V prípade víťazstva vo výberovom konaní avizoval ďalší záujemca B Four pokryť krajské mestá do deviatich mesiacov. Ak všetko prebehne hladko a silnejšia Telefónica nebude mať problémy v rokovaniach s firmami Orange a T-Mobile o prenájme sietí (takzvanom národnom roamingu), o zákazníkov by mohla začať bojovať v lukratívnom období Vianoc. „Samozrejme by sme radi...“ povedal Žabka.

Orange aj T-Mobile sa pred výberovým konaním vyjadrili, že víťazovi ponúknu komerčné ceny. Ak by však za prenájom žiadali priveľa a k dohode by neprišlo, úrad sľubuje zásah. „Pokiaľ by odmietli poskytnúť túto službu alebo by ju ponúkli za nevýhodných podmienok, zasiahneme,“ povedal Vavro. Dôsledkom však môže byť, že príchod na trh sa predĺži a Telefónica predvianočné obdobie nebude mať šancu stihnúť.

Slovenský trh je unikát

“Presadiť sa nebude jednoduché, trh je totiž nasýtený na vyše 85 percent, pričom ako jediný v EÚ má len dvoch operátorov, je to unikát, Telefónica to bude mať u nás ťažké, hoci penetrácia ešte nie je špičková,“ povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič.

Priestor na vstup vidí Ondrovič v oslovení mladých ľudí do 25 rokov predplatenými kartami. „Im je jedno, u ktorého operátora sú, hlavné je, že môžu volať lacnejšie. Súčasné marže operátorov sú možno aj nad 40 percent, práve tu vidím šancu pre Telefónicu,“ dodal šéf asociácie.

Orange a T-Mobile už Telefónica pozná

Telefónica 02 sa už so sesterskými firmami, ktoré pôsobia na Slovensku, streda v zahraničí. S T-Mobilom si konkuruje na viacerých trhoch, pričom v Nemecku s ním spolupracuje. T-Mobile jej už niekoľko rokov poskytuje národný roaming na svojej sieti. „Do rokovaní o národnom roamingu sme pripravení vstúpiť aj na Slovensku,“ povedal Juraj Droba z T-Mobilu.

“Vstup tretieho operátora prinesie ďalšie zostrenie boja o zákazníka, nová situácia však nebude mať zásadný vplyv na našu stratégiu byť najuznávanejšou spoločnosťou,“ uvádza sa v stanovisku T-Mobilu.

Aj Orange je pripravený rokovať, a to okamžite po tom, ako o to Telefónica požiada a Telekomunikačnému úradu uhradí 150 miliónov korún za frekvencie. „Máme záujem o dohodu za obojstranne akceptovateľných podmienok,“ povedal generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič.

“Dobrá zmluva o národnom roamingu by bola taká, ktorá by tretiemu operátorovi umožnila rýchly začiatok a neodradila by ho od výstavby vlastnej siete. Keďže do sietí sme investovali miliardy, spoločnosti Telefónica ponúkneme komerčné ceny,“ vyhlásil riaditeľ pre stratégiu Orange Ivan Marták.

Vizitka spoločnosti Telefónica

- Založená bola v roku 1924, sídli v Madride.

- V roku 2005 mala tržby 37,882 miliardy eur a čistý zisk 4,446 miliardy eur.

- Celosvetovo zamestnáva viac ako 207-tisíc ľudí.

- Významný podiel má v 19 krajinách najmä Latinskej Ameriky.

- Slovensko bude pätnástou európskou krajinou.

- Najväčšími vlastníkmi sú banky J. P. Morgan a Banco Bilbao Vízcaya Argentaria.

- Poskytuje mobilnú komunikáciu, pevné linky aj širokopásmové služby.

- V bývalom Českom Telecome vlastní približne 70-percentný podiel. (ČTK)

Spä | Domov