ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Tretí operátor už môže prísť

Hospodárske noviny | 31.05.2006

Slovensko by po rokoch čakania mohlo získať tretieho mobilného operátora. Telekomunikačný úrad totiž dnes uchádzačov vyzve, aby mu do polovice júla predložili svoje ponuky. Podľa informácií HN za frekvencie zaplatia minimálne sto miliónov korún. "Budú musieť zvážiť, či sa im to oplatí," povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič.

Kedysi sa pritom za licencie na prevádzku siete tretej generácie platili miliardy, trh sa však medzičasom rozvinul. Orange a T-Mobile majú na ňom spolu 85-percentný podiel a obsluhujú vyše 4,5 milióna zákazníkov. Tretí operátor tak má šancu uspieť iba ak si ich klientov získa špeciálnou ponukou.

Nový operátor môže vstúpiť na náš trh dvojako: buď vybuduje vlastné kapacity, alebo sa napojí na ústredne a vysielače Orangeu a T-Mobile. O pozíciu tretieho operátora sa podľa nepotvrdených informácii zaujímajú španielska Telefónica a britský Vodafone. Môže sa však stať aj to, že Slovensko si opäť nevyberie ani jeden operátor. Súťaž na tretieho operátora Slovensko pripravovalo už začiatkom 90. rokov, no minister dopravy Gabriel Palacka vtedy súťaž zrušil. Neúspešne sa skončil aj ďalší pokus v roku 2002 - firma Profinet.sk prišla o frekvencie, pretože nezaplatila poplatky.

Späť | Domov