ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Tender na operátora bude skôr

Hospodárske noviny | 19.05.2006

Tender na výber tretieho mobilného operátora by mal Telekomunikačný úrad vyhlásiť najneskôr do konca júna, možno sa mu to však podarí aj skôr. "Výzvu na predkladanie ponúk už finalizujeme. Zverejníme ju skôr, než na konci júna," povedal hovorca úradu Roman Vavro. Kedy presne to bude, nespresnil. Dĺžka výberu víťaza bude závisieť od množstva ponúk.

Pravidlá tendra by mali zohľadňovať aj záujmy potenciálnych uchádzačov o licenciu. Tí sa mohli k podmienkam súťaže vyjadriť v dotazníku, ktorý Telekomunikačný úrad pripravil. Vyžiadalo si ho 78 subjektov, 17 odpovedalo, vrátane samotných záujemcov. Nemal by sa tak zopakovať výsledok predchádzajúcich troch tendrov, ktoré sa skončili neúspechom práve kvôli príliš prísnym podmienkam. Veľa zohrá aj fakt, že potenciálny nováčik bude mať k dispozícii aj prenášanie čísel medzi operátormi, ktoré bude na Slovensku s dvojročným meškaním možné od 29. mája.

Nie všetci sú však optimisti. Bývalý štátny tajomník na ministerstve dopravy a poslanec Slobodného fóra Branislav Opaterný si myslí, že do súťaže sa nik neprihlási a následne na Slovensko prídu len virtuálni operátori. Tí by sa iba pripojili na už existujúcu infraštruktúru spoločností Orange a T-Mobile. Takto to napríklad spravilo Tesco i futbalový klub Chelsea Londýn vo Veľkej Británii. O náš trh sa zaujíma český Unient Communications, ktorý má sľúbenú predvoľbu 0913, ale rokovania s Orange aj T-Mobilom zatiaľ úspech nepriniesli. Predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič však priestor pre virtuálneho hráča nevidí. Podľa neho náš trh na tento variant ešte nedospel.

Späť | Domov