ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Testovacia prevádzka internetu, projektu pre vzdelanie, so všetkých 48 vybranými poskytovateľmi finišuje

Rádio Slovensko | 02.05.2006

Testovacia prevádzka internetu, projektu pre vzdelanie, so všetkých 48 vybranými poskytovateľmi finišuje. Preskúmavaniu podrobujú najmä tzv. clearingové centrum. To má zabezpečiť, aby sa štátna pomoc dostala skutočne len uchádzačom, ktorí spĺňajú požadované kritériá. Na 1. mieste je, že nesmú byť vlastníkmi širokopásmového pripojenia. Prvé zmluvy medzi užívateľmi a internetovými providermi by mohli podpísať ešte v tomto týždni. Dáva do pozornosti Marián Jánošík.

Informáciu o termíne podpisovania prvých zmlúv nám poskytol jeden z koordinátorov projektu Internet pre vzdelanie Peter Papánek z ministerstva financií.

Peter Papánek, hovorca ministerstva financií: "Zajtra o 15. hodine budeme vyhodnocovať tento pilotný projekt. Vo štvrtok, najneskôr v piatok začneme prvé zmluvy podpisovať už s reálnymi užívateľmi."

Šéf Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič v tejto súvislosti konštatoval:

Vladimír Ondrovič, riaditeľ Asociácie telekomunikačných operátorov: "Konečne sa štát rozhýbal a začína podporovať rozvoj vysokorýchlostného internetu."

Zároveň však upozornil aj na viaceré úskalia projektu, napríklad na problémy so zavádzaním vysokorýchlostného internetu do oblastí, kde v súčasnosti nie je.

Vladimír Ondrovič, riaditeľ Asociácie telekomunikačných operátorov: "Mnohí operátori nie sú tak vybavení sieťami, aby mohli poskytovať túto službu v rôznych menších dedinkách a podobne."

Ešte v krátkosti o podmienkach zapojenia sa do projektu. O štátny príspevok vo výške 6016 korún na obdobie 2 rokov môže požiadať záujemca vo veku od 15 do 25 rokov. Peter Papánek bude konkrétnejší.

Peter Papánek, hovorca ministerstva financií: "Táto podpora sa delí na dve také hlavné časti. Prvým je vzdelávací balíček vo výške 400 korún, je to jednorazová pomoc a potom je to mesačný príspevok vo výške 234 korún počas 2 rokov."

Konečná cena za pripojenie nesmie prekročiť 734 korún. Poskytovaná rýchlosť musí byť vyššia ak o 512 kbitov za sekundu. Peter Papánek ešte dodal, že v jednom samosprávnom kraji môže o príspevok požiadať maximálne 5000 uchádzačov.

Peter Papánek, hovorca ministerstva financií: "Nechceli sme, aby to bolo poskytované len pre veľké mestá, ale aby táto štátna služba bola poskytnutá rovnomerne po celom území Slovenska."

Späť | Domov