ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Úrad otvoril ďalšiu cestu k lacnému volaniu

SME | 16.08.2005

BRATISLAVA - Na Slovensku sa v budúcich mesiacoch očakáva ďalší pokles cien za volanie prostredníctvom pevných liniek. Telekomunikačný úrad totiž dominantnému prevádzkovateľovi pevných liniek Slovak Telecom nariadil, aby do prepojovacích poplatkov s ďalšími operátormi zahrnul len náklady, ktoré mu so spojením vznikajú. "Slovak Telecom nebude môcť do cien započítavať náklady, ktoré s poskytovaním prepojenia nesúvisia. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, telekom má možnosť podať opravný prostriedok," povedal hovorca úradu Roman Vavro.

Šéf Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič si myslí, že nový model stanovenia cien zníži ceny za volanie. "Poplatky za prepojenie by mali klesnúť, odrazí sa to aj na cene za poskytované služby," povedal Ondrovič.

V súčasnosti telecom stanovil ceny za prepojenie podľa svojho vzorca, ale Telekomunikačný úrad vychádza z upraveného modelu LRIC, ktorý kúpil od Českého telekomunikačného úradu. Ceny v ČR po jeho zavedení klesli asi o 20 percent, dodal Ondrovič.

Hoci uvoľnenie trhu pevných liniek umožnili zákony už od roku 2003, konkurencia Telecomu nastúpila až v uplynulých týždňoch. Dôvodom boli údajne nevýhodné podmienky, ktoré telecom ďalším operátorom ponúkal. S dominantným operátorom zatiaľ prepojilo svoje siete päť menších telekomunikačných firiem eTel, Amtel, Dial Telecom, Nextra a Slovanet.

Späť | Domov