ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Siete FWA zvýšia konkurenciu na trhu

Hospodárske noviny | 21.07.2005

Zostrenie konkurencie, ktoré na slovenský trh prinesie spustenie pevnej bezdrôtovej siete (FWA) vo frekvenčnom pásme 3,5 gigahertza (GHz), by mohlo zlacniť hlasové a dátové služby. Povolenie na prevádzkovanie FWA získali od Telekomunikačného úradu štyri spoločnosti - Amtel Slovensko, GlobalTel, Telenor Networks a WiMax telecom.

Pevný bezdrôtový prístup je ďalšou, ešte lacnejšou alternatívou pevných liniek Slovak Telecomu. Technológia umožňuje plnohodnotné poskytovanie telefónnej služby a dátových prenosov vrátane rýchleho pripojenia do internetu.

Predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič si myslí, že FWA pomôže v rozvoji telekomunikačného sektora. "Víťazmi tendra sa stali menšie spoločnosti, ktoré tak môžu postaviť vlastné prístupové siete, nezávislé od Slovak Telecomu," povedal Ondrovič, podľa ktorého sa tak na trhu zvýši konkurencia. So šéfom asociácie súhlasí aj produktový riaditeľ spoločnosti Telenor Juraj Ďurov: "Pozitívom je, že budeme môcť poskytovať služby nezávisle od Slovak Telecomu," povedal.

Podobne aj konateľ spoločnosti Amtel Alexander Nagy tvrdí, že po spustení FWA 3,5 GHz sa zvýši konkurencia na trhu. "Doteraz sme poskytovali iba hlasové služby, ale v budúcnosti chceme ponúkať našim zákazníkom aj prenos dát," povedal Nagy.

Pri predpovediach vývoja cien po nástupe FWA sa názory rozchádzajú. Produktový riaditeľ Telenoru spolu s konateľom Amtelu tvrdia, že vyššia konkurencia na trhu nakoniec, s odstupom času, zníži ceny telekomunikačných služieb. Ondrovič si to nemyslí.

Amtel sa pri poskytovaní služieb na sieti FWA okrem malých a stredných firiem zameria aj domácnosti. Firma chce do dvoch rokov zaviesť pevnú bezdrôtovú sieť do všetkých okresných miest Slovenska. Celkové investičné náklady Nagy odhaduje na 800 miliónov korún.

Podľa produktového riaditeľa Telenoru po službách sietí FWA v pásme 3,5 GHz siahnu najmä domáce kancelárie, živnostníci a malé a stredné firmy.

Napríklad v pripojení na internet bude technológia konkurovať vyšším, teda drahším, paušálom vysokorýchlostného prístupu ADSL a službám FWA v pásme 26 GHz s nižšou prenosovou kapacitou.

Rýchlejší internet v Európskej únii.

Európska únia plánuje zrýchliť prenos bezdrôtového internetu. Práve preto otvorila operátorom nové frekvenčné pásmo päť gigahertzov určené pre Wi - R. Túto technológiu používajú prenosné počítače s veľmi rýchlym prenosom dát. Nová frekvencia zvýši kapacitu dátového prenosu na 50 megabajtov za sekundu, teda päťnásobne. Európska komisia chce, aby nové pásmo bolo dostupné vo všetkých krajinách únie a aby členské štáty prijali túto zmenu do konca novembra. Na frekvencii 5 GHz sa sprístupní aj prenos hlasu cez internet, čím by ceny za hovor do zahraničia zlacneli na rozdiel od roamingu mobilných operátorov. Odborníci odhadujú, že v priebehu nasledujúcich troch rokov by sa počet používateľov Wi-Fi mohol zvýšiť i dnešných 120 miliónov na viac ako 500 miliónov.

Alternatívni operátori, cez ktorých sa bude dať po 1. auguste volať zadaním štvormiestneho kódu pred volaným číslom, očakávajú, že úrad v nasledujúcom období ešte zníži poplatky Telecomu za vstup do jeho sietí. Telekomunikačný úrad ešte vo februári zverejnil návrh nákladového modelu poplatkov za prepojenie sietí. S ním nedávno súhlasila aj Európska komisia. Model by mal podľa Vavra 1. augusta vyjsť vo vestníku úradu. Následne úrad uloží Telecomu nákladovú orientáciu poplatkov. To by malo umožniť konkurentom Telecomu poskytovať ešte lacnejšie hovory.

Späť | Domov