ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telecom si predlžuje monopol súdmi

Pravda | 24.06.2005

Spoločnosť prehrala na Najvyššom súde ďalší spor, rozhodnutie však už v súčasnosti nie je účinné.

BRATISLAVA - Telekomunikačný úrad vyhral vo štvrtok na Najvyššom súde takmer 3-ročný spor o to, či je podiel Slovak Telecomu na trhu významný a firma má umožniť súperom prepojiť sa na jej siete.

Ide o jedno zo súdnych rozhodnutí proti Telecomu, ktoré je už v súčasnosti neúčinné. Žaloba Telecomu však oddialila vznik konkurencie na pevných linkách. "Rozhodnutie súdu už asi nemá nijaký vplyv," pripúšťa hovorca úradu Roman Vavro. Úrad totiž v zmysle nového zákona vlani vypracoval ďalšie analýzy a minulý týždeň uložil Telecomu nové podmienky na vypracovanie verejnej ponuky na prepojenie sietí, ako aj ponuky na prenájom miestnych vedení.

"Na ponukách pracujeme a predložíme ich tak, ako je stanovené, do 60 dní od verdiktu úradu," povedal hovorca Telecomu Radoslav Bielka. Podľa neho spoločnosť nemohla v zmysle rozhodnutia úradu umožniť konkurentom pripojiť sa do sietí už pred troma rokmi, "pretože neboli stanovené technické podmienky".

Podľa alternatívnych operátorov však Telecom žalobami len naťahuje čas. "Výsledok sporu je žiarivý príklad toho, aké bolo to rozhodnutie zbytočné. Už dávno každý zabudol, že niečo také bolo," upozorňuje predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič.

Telecom podľa zistení Pravdy využil v spore služby vlastných právnikov a nenajal si inú právnu kanceláriu. Okrem toho spoločnosť zaplatila v súvislosti s procesom ešte niekoľkotisícové súdne poplatky. "Celé je to o tom, že Telecom si s malými súdnymi výdavkami predlžuje monopol a vďaka tomu inkasuje obrovské sumy," reagoval Ondrovič. Riešenie však podľa neho zrejme neexistuje. "Najvyšší súd nemá na rozhodnutie zákonné termíny. Jedine, že by sa lehoty stanovili. To sa však ťažko podarí," myslí si Ondrovič.

Prípad nie je prvý, keď Telecom zažaloval verdikt Telekomunikačného úradu na súde. A ten posudzoval oprávnenosť už neúčinného rozhodnutia úradu. Podobne je to aj pri verdikte úradu z júna 2004 o oddelení poskytovania hlasových služieb a rýchleho internetu. Situácia na trhu sa totiž medzičasom zmenila tak, že rozhodnutie súdu v danej veci nič nezmení.

Najvyšší súd bude posudzovať aj žalobu Telecomu z decembra 2004 proti podmienkam prepojenia sietí stanovených úradom. Viacero z nich však odvtedy Telecom zapracoval do zmlúv o prepojení, ktoré podpísal so siedmimi operátormi. Noví hráči majú na trh vstúpiť v auguste.

Späť | Domov