ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

ST nemusí oddeliť internet od volania

Pravda | 14.06.2005

Zákazník, ktorý chce mať doma rýchly internet, bude musieť naďalej platiť Slovak Telecomu minimálne 300-korunový mesačný paušál aj za hlasové telefónne služby. A to napriek tomu, že Telekomunikačný úrad nariadil ešte pred rokom obe služby oddeliť. Nenaplnený verdikt úradu, ktorý Telecom napadol na Najvyššom súde, už nie je účinný.

Úrad totiž rozhodol na základe starej licencie Slovak Telecomu. Podľa nej musela firma poskytovať jednotlivé služby nezávisle. Licenciu Telecomu podľa nového zákona o elektronických komunikáciách v septembri 2004 nahradilo všeobecné povolenie. To už povinnosť ponúkať služby oddelene neobsahuje. "Naše rozhodnutie tak stratilo účinnosť," pripúšťa hovorca úradu Roman Vavro.

Podľa alternatívnych operátorov spájanie rýchleho internetu na pevných linkách cez technológiu DSL a hlasových služieb bráni rozvoju trhu. Diskriminovaní môžu byť napríklad zákazníci, ktorí majú záujem o rýchly internet cez DSL, ale hlasové služby chcú od mobilných operátorov. Spájanie služieb obmedzuje aj iných hráčov. "Mohli by sme cez DSL poskytovať okrem internetu aj hlasové služby. To však v súčasnej situácii nemá veľký zmysel," dodáva Juraj Ďurov z Nextry.

Podľa informácií z úradu je možné, že proti Slovak Telecomu bude v danej veci začaté nové konanie. To by privítali aj alternatívni operátori. "Zrejme to budeme iniciovať," hovorí predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. Úrad to však zatiaľ oficiálne nepotvrdil. "Je zatiaľ predčasné povedať, či bude nové konanie, alebo nie," dodáva Vavro.

Slovak Telecom sa oddeleniu služieb bráni. "Všade v Európe sa internet cez DSL poskytuje súčasne s hlasovou službou," zdôraznil dávnejšie Pavol Kukura, viceprezident Telecomu pre stratégiu a regulačné záležitosti. Spoločnosť upozornila, že ani v prípade oddelenia oboch služieb by pripojenie do rýchleho internetu cez DSL nezlacnelo. Naopak, mohlo by zdražieť.

"Oddelené poskytovanie týchto služieb by si vynútilo nové systémy a procesy pre zriaďovanie DSL a poruchový manažment, čím by sa zvýšili prevádzkové náklady a rovnako by neúmerne vzrástla i cena služby," informoval Telecom.

Telecom ponúka pripojenie k rýchlemu internetu, na ktoré má na pevných linkách monopol, od 475 korún mesačne. Cenu Telecom za posledný rok neznížil napriek tomu, že v súčasnosti je pripojených cez DSL už vyše 61-tisíc klientov, čo je takmer štvornásobne viac ako v júni 2004. Telecom pripúšťa úspory, na druhej strane však upozorňuje na investície do rozšírenia technológie DSL.

Späť | Domov