ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Operátori budú súťažiť o nové bezdrôtové siete

Pravda | 06.04.2005

Telekomunikačný úrad vyhlási v najbližších dňoch opäť súťaž na vybudovanie bezdrôtových sietí. Tie môžu priniesť lacnejšie telefonovanie a nižšie ceny rýchleho internetu. Predchádzajúcu súťaž o štyri licencie úrad pred pol rokom zrušil. Úrad naznačil, že podmienky nového tendra nebudú postavené tak, aby sa mohli presadiť len súčasní finančne najsilnejší operátori.

"Podmienky nám pripravovala konzultačná spoločnosť tak, aby mohol byť výsledkom rozvoj súťaže na trhu," opisuje hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro. Podľa neho však nie je cieľom diskriminovať niektorých záujemcov. "Chceme zabezpečiť, aby nás nikto nemohol napadnúť za to, že zvýhodňujeme malých alebo veľkých hráčov," dodáva Vavro.

Menší operátori sa však obávajú, že úrad dá veľkú váhu pri hodnotení cene, ktorá vlani tvorila 30 percent kritérií, čím by nepriamo podporil najsilnejších - Orange, Slovak Telecom a EuroTel. Pozícia tejto silnej trojky by potom ostala neohrozená aj po vybudovaní celoslovenských bezdrôtových sietí (FWA) vo frekvenčnej oblasti 3,5 gigahertza.

"Očakávame, že tieto frekvencie nebudú pridelené len tým, ktorí si to môžu dovoliť," zdôrazňuje predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. To si podľa neho uvedomuje aj úrad. "Len asi nevie, akým spôsobom by mohol veľkých vylúčiť," dodáva.

Hráči zo spomínanej silnej trojky sa k súťaži zatiaľ nevyjadrujú. "Bez podmienok je predčasné hovoriť o tom, či sa na súťaži zúčastníme alebo nie," reaguje hovorca ST Radoslav Bielka.

Súťaž úrad vlani zrušil pre rôzne názory na cenu. Za jednu licenciu totiž požadoval minimálne päť miliónov korún, pričom zákon o elektronických komunikáciách ustanovoval maximum do jedného milióna. Limit v decembri 2004 odstránila novela zákona. Pri jej prerokúvaní poslanci vyzdvihli fakt, že za štyri licencie môže štát namiesto 4 miliónov získať vyše sto miliónov korún.

Alternatívni operátori však upozorňujú, že pri vysokej cene licencie sa predražia náklady na sieť a zúži sa okruh jej potenciálnych užívateľov. Pri lacnejšej licencii by bolo možné podľa Juraja Durová zo spoločnosti Telenor Networks ponúkať cez nové siete vo veľkom konkurenčné produkty aj pre malé firmy a domácnosti s vyššími telekomunikačnými účtami.

Pri drahej licencii prinesú operátori lacnejšie produkty len väčším firmám. "Cena licencie je pri telekomunikačných produktoch, kde hrá úlohu každá stokoruna, dosť podstatná. Aké produkty prídu a pre koho, je tak v rukách úradu," uzatvára Ďurov.

Bezdrôtové siete FWA na vyššom frekvenčnom pásme 26 gigahertzov prevádzkujú od roku 2001 firmy Swan a Telenor. O vybudovanie sietí 3,5 GHz, ktoré sa dajú prevádzkovať s nižšími nákladmi ako pevné siete, sa vlani uchádzalo 14 firiem.

Späť | Domov