ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Poplatky ST bránia zlacneniu internetu

Pravda | 22.03.2005

BRATISLAVA - Vstup alternatívnych telekomunikačných operátorov na pevné linky neprinesie na konci leta výrazné zlacnenie internetu. Hovory by pritom mali zlacnieť asi o pätinu. Nižšie ceny internetových volaní, cez ktoré sa pripája na "pomalší" internet asi 150-tisíc rodín, neumožnia poplatky Slovak Telecomu za využívanie siete. Tie sú o polovicu vyššie, ako je priemer EÚ.

"Internetové volania zlacnejú minimálne," hodnotí Peter Máčaj zo Slovanetu. Operátori pre vysoké poplatky nemôžu s ST súperiť napríklad v ponuke paušálu typu Rodinný internet. "Podľa návrhu prepojovacej dohody by to bolo odvážne," dodáva Juraj Ďurov z Nextry.

Slovak Telecom navyše v návrhu zmluvy o prepojení najnovšie ponúka konkurentom len jeden model internetových volaní, aj keď ešte pred týždňom ponúkal dva. To je v rozpore s rozhodnutím Telekomunikačného úradu, ktoré však po námietke ST ešte vlani predbežne pozastavil Najvyšší súd.

"Originačný model internetových volaní, ktorý ST v zmluve ponechal, prenáša ťarchu vymáhania pohľadávok na alternatívneho operátora," tvrdí Máčaj. Rovnaký názor má aj Ďurov.

Alternatívni operátori zatiaľ poskytujú len internetové služby a nemajú nič z internetových volaní. Po prepojení sietí by zákazník v prípade originačného modelu mal za internetové volania na číslo 019xy platiť Telecomu, u ktorého sa volanie začína (originuje). Od neho by si však alternatívny operátor fakturoval volania, ktoré išli cez jeho sieť.

V prípade terminačného modelu, ktorý Telecom odmieta, by zákazník volal 0819 plus šesťčíslie podľa operátora. Platil by priamo alternatívnemu operátorovi, u ktorého sa volanie skončí (terminuje), a ten by odviedol ST poplatok v závislosti od minút, počas ktorých bol hovor prepojený na sieť ST.

Internetové volania, ako aj iné volania z pevnej linky by mohli výraznejšie zlacnieť, ak by ST znížil poplatky za prepojenie nn nákladovú úroveň. Správne konanie v tomto smere by mal Telekomunikačný úrad začať asi o mesiac.

"Práve sme skončili konzultácie s ST. Musíme však ešte počkať na vyjadrenie Európskej komisie," opisuje hovorca úradu Roman Vavro. V závislosti od ďalších lehôt by mohlo byť rozhodnutie úradu o nákladovej orientácii ST platné asi o pol roka.

Telecomu však aj potom zostane monopol v poskytovaní prístupu do rýchleho internetu cez DSL. Tu podľa operátorov vznikne súťaž možno až o dva roky.

Zmluvu o prepojení sietí s ST zatiaľ podpísali eTel a Amtel a včera najnovšie aj odštepný závod ŽSR - Železničné telekomunikácie. Kostru ich siete tvoria optické vlákna zakopané popri železničnej trati cez juh Slovenska z Bratislavy až do Čiernej nad Tisou. Závod poskytuje zatiaľ hlasové služby v podstate len pre ŽSR. To by sa mohlo od augusta zmeniť.

"Verejnú hlasovú službu ponúkneme, po prepojení sietí s ST, každému, kto je blízko našich káblov," hovorí námestník riaditeľa závodu Pavel Guláš. Cez ŽSR by tak mohli volať a v budúcnosti aj surfovať po internete lacnejšie ako cez ST aj všetky obytné domy pri železnici.

Martin Kováčik

Späť | Domov