ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

ST zarobí aj po nástupe rivalov

Pravda | 12.03.2005

Slovak Telecom bude od augusta po nástupe konkurentov ďalej inkasovať od majiteľov pevných liniek stále poplatky za mesačné paušály. Tie budú musieť zákazníci platiť až do momentu, keď dominantný operátor umožní prenájom svojich vedení. To sa však môže naťahovať tak ako zmluvy o prepojení sietí, na ktoré sa čakalo viac ako dva roky.

Slovak Telecom tvrdí, že príjmami z paušálov, z ktorých najlacnejší vyjde domácnosť mesačne na takmer 300 korún, si pokrýva náklady na prevádzku siete. Alternatívni operátori však namietajú, prečo sú potom súčasťou väčšiny paušálov aj predplatené minúty.

"Paušál by mal byť len na správu siete. Občan takto asi nebude volať napríklad medzimesto cez konkurenčného operátora, kým neprevolá voľné minúty od ST," opisuje výkonný riaditeľ Asociácie telekomunikačných operátorov Patrik Krauspe. V paušáloch sú voľné minúty na miestne volania a medzimesto v sieti ST. Súťaž sa tak rozvinie najmä pri hovoroch na mobily a do zahraničia.

Produkty na báze voľby operátora, ktoré začnú od augusta ponúkať alternatívni operátori, však podľa hovorcu Telecomu Radoslava Bielku nie je možné porovnať s programami ST. "Produkty iných operátorov využívajú našu pevnú linku, s prevádzkou ktorej im žiadne náklady nevznikajú," upozorňuje.

Monopol Slovak Telecomu v poskytovaní pripojenia do pevnej siete by mohol úplne padnúť, až keď spoločnosť uvoľní prístup k miestnym vedeniam. Na to Telecom v stredu vyzval Telekomunikačný úrad. Kedy presne bude možné prenajať si od ST vedenie až ku konečnému zákazníkovi, čo by vytvorilo úplnú súťaž, však v súčasnosti nikto nevie presne odhadnúť.

Zatiaľ totiž nie je jasné, či sa ST odvolá proti rozhodnutiu úradu. "Verdikt ešte analyzujeme," hovorí Bielka.

Podľa neho sa však spoločnosť na uvoľnenie prístupu k miestnym vedeniam pripravuje. "Technické podmienky by sme mali vytvoriť do konca tohto roka," odhaduje Bielka. Podľa Juraja Ďurova z Nextry možno očakávať podobný scenár ako v prípade zmlúv o prepojení. "Podľa doterajších skúseností sa Telecom asi odvolá. Určitý čas bude treba aj na to, kým pripraví referenčnú ponuku, nastanú o nej rokovania a možno sa ST opäť odvolá aj na Najvyšší súd," dodáva.

Vstup konkurencie na trh by malo v auguste priniesť asi 15- až 20-percentný pokles cien niektorých hovorov z pevnej linky a tiež mierne zlacnenie internetových volaní.

Zmluvu o prepojení sietí zatiaľ s ST podpísal eTel a Amtel a rokuje o nej ešte šesť operátorov. Na budúci týždeň by podľa informácií Pravdy mohol zmluvu ako ďalší podpísať Slovanet.

Príchod alternatívnych telekomunikačných operátorov

Ktoré hovory zlacnejú (Sk/mm.)
druh hovoru čas hovoru ceny ST*
medzimesto 7-19 hod. 4,90
na mobil 7-19 hod. 10,20
do zahraničia 0-24 hod. 10,50 až 77,30

Ktoré hovory asi nezlacnejú (Sk/mm.)
druh hovoru čas hovoru ceny ST*
medzimesto 19-7 hod. 2,30
medzimesto víkend 1,80
na mobil 19-7 hod. 5,90
na mobil víkend 5,90

Ktoré hovory určite nezlacnejú (Sk/mm.)
druh hovoru čas hovoru ceny ST*
miestny 7-19 hod. 2,30
miestny 19-7 hod. 1,40
miestny víkend 1,2

Späť | Domov