ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Operátori už podpisujú prepojovacie zmluvy

Hospodárske noviny | 08.03.2005

Alternatívni prevádzkovatelia predpovedajú výrazné zlacnenie telefonovania. Väčšina z nich sa chce prioritne orientovať na firemnú klientelu.

Výlučné postavenie Slovak Telecomu na slovenskom trhu sa končí. Slováci si od augusta budú môcť vyberať operátora pevnej telefónnej linky. Telecom by mal v týchto dňoch podpísať prepojovacie zmluvy s viacerými alternatívnymi prevádzkovateľmi, ktoré boli poslednou prekážkou liberalizácie trhu.

Už minulý týždeň Slovak Telecom podpísal prepojovaciu zmluvu s eTelom Slovensko. Predchádzali tomu dlhotrvajúce komplikované rokovania, keďže Telecom nechcel ustúpiť zo svojich pozícií. Ako zdôraznil generálny riaditeľ eTelu Juraj Taptič, hlavným impulzom, že nakoniec podpísali zmluvu, bola dohoda o individuálnej voľbe operátora.

V praxi to bude znamenať, že pokiaľ sa zákazník rozhodne telefonovať prostredníctvom iného operátora ako Slovak Telecom, vytočí predvoľbu lOxy. Taptič pripustil, že podpis je výsledkom určitého kompromisu, keďže všetky požiadavky nepresadili. K fyzickému prepojeniu sietí by malo prísť v priebehu dvoch až troch mesiacov. V súvislosti s konkurenciou na trhu Taptič očakáva, že zlacnejú telekomunikačné služby. "V krajinách Európskej únie alternatívni operátori poskytujú služby a produkty o 20 až SO percent lacnejšie. Rovnako to bude aj na Slovensku," povedal šéf eTelu.

prepojení sietí s Telecomom sa už dohodol aj Amtel Slovensko.

"Po niekoľkomesačných rokovaniach sme v piatok podpísali zmluvu," uviedol konateľ spoločnosti Alexander Nagy. Aj on očakáva zníženie cien telefonických hovorov, nie však o toľko ako Taptič. "Vo firemnej sfére už nie je veľký priestor na zlacňovanie, keďže Slovak Telecom už znížil ceny týchto služieb približne o 30 percent. Pri domácnostiach sa dá očakávať pokles cien asi o 10 až 20 percent," zdôraznil Nagy.

Operátori odmietajú zverejniť podmienky prepojovacích zmlúv. "Podpisom sa obidve strany zaviazali dodržiavať obchodné tajomstvo, pod hrozbou pokuty až do výšky jedného milióna korún," vysvetlil Nagy. Väčšina alternatívnych operátorov sa chce prioritne orientovať na firemnú klientelu.

Predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič hodnotí situáciu jedným slovom: "Konečne." "Od začiatku roku 2003, kedy sa začali rokovania, sa tak postupne spúšťa liberalizácia telekomunikačného trhu," dodal.

Slovak Telecom rokuje ešte so šiestimi operátormi.

Ako prvá spoločnosť podpísala prepojovaciu zmluvu so Slovak Telecomom firma ConnspecTelecom ešte 25. novembra 2003, doteraz však hovory z pevnej linky nezačala poskytovať. Slovak Telecom momentálne rokuje o prepojení ešte so šiestimi operátormi, so Slovanetom, GTS Slovakia, Globanetom, ŽSR-OZ Železničnýmio telekomunikáciami, Nextrou a BT Slovakia. Ako pre HN uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Slovanet Peter Koždoň, tento týždeň budú mať záverečné rokovanie. Očakáva, že k podpisu by malo prísť niekedy na budúci týždeň. Podobne aj Nextra sa dostala do konečnej fázy rozhovorov so Slovak Telecomom. "Musíme ešte analyzovať nové podmienky pre dial-up internet, ktoré Telecom naposledy zmenil. Pokiaľ sa však nič zásadné nezmení, k podpisu prepojovacej zmluvy by mohlo prísť v najbližšom čase," povedal produktový riaditeľ Nextry Juraj Ďurov.

Podľa Telecomu prepojením sietí vzrastie konkurencia na trhu, preto je spoločnosť pripravená ponúkať výhodnejšie služby. Firma vidí budúci potenciál pevných liniek predovšetkým v širokopásmovom prístupe na internet. "Hlasové služby sa postupne stanú sekundárnou službou," upozornila Lenka Hunadyová z odboru externej komunikácie.

Späť | Domov