ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

ATO: Telekomunikačný úrad vážne porušil zákon

TASR | 04.10.2004

Telekomunikačný úrad (TÚ) SR mal v súlade so zákonom o elektronických komunikáciách vykonať do konca júna analýzu 18 relevantných trhov. Podľa predsedu Asociácie telekomunikačných operátorov (ATO) Vladimíra Ondroviča je k dnešku ukončená analýza len štyroch, čím TÚ vážne porušil zákon.

Ondrovič na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že nedoriešená ostala aj otázka prenositeľnosti čísla. Hoci od marca zákon zaručuje právo na túto službu, v praxi ju nikto neposkytuje. Ondrovič zároveň kritizoval TÚ za to, že nevydal podmienky poskytovania služieb výberu operátora.

Aj podľa právneho zástupcu spoločnosti Orange Slovakia, a. s., Mareka Chovanca je služba prenositeľnosti čísla nedoriešená, pretože nie je vydaná sekundárna legislatíva. EuroTel, a. s. a Orange majú už spustený korporatívny projekt zameraný na službu prenositeľnosti čísla. V súčasnosti však čakajú na vydanie opatrenia TÚ.

V reakcii na predošlé tvrdenia hovorca TÚ Roman Vavro uviedol, že zákon o elektronických komunikáciách neukladá úradu povinnosť stanoviť podmienky poskytovania služieb výberu operátora.

K otázke prenositeľnosti čísla Vavro podotkol, že tvorca zákona ponechal v tomto prípade definíciu podrobností z veľkej časti na sekundárnu legislatívu. Hlavný problém spočíva v tom, že na základe Ústavy SR môže povinnosti ukladať len zákon. Vyriešenie tohto rozporu vyžaduje určitý čas, a preto bude služba prenositeľnosti čísla realizovaná s oneskorením.

"Nový zákon nie je možné chápať ako čarovný prútik, ktorý vylieči neduhy už len tým, že sa vydá," uviedol Vavro. Pri stanovení jednotlivých lehôt pre TÚ totiž neboli plne zvážené prechodné obdobia a nevyspelosť trhu. Podľa Vavra nie je pol roka dostatočný čas na vykonanie rozsiahlej analýzy 18 relevantných trhov.

Okrem uvedenej problematiky bola dnešná tlačová konferencia ATO venovaná aj plánovanej koncentrácií spoločností Slovak Telecom, a. s. a EuroTel, ako aj zrušenému výberovému konaniu na operátorov vo frekvenčnej oblasti FWA 3,5 GHz.

Späť | Domov