ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Vstup konkurencie na trh pevných telefónnych liniek sa opäť odkladá

Správy STV | 12.07.2004

Vstup konkurencie na trh pevných telefónnych liniek sa opäť odkladá. Do sporu medzi Slovak Telecomom a menšími operátormi vstúpil Telekomunikačný úrad. Ani jedna zo strán však nie je spokojná. Navyše sa medzi nimi rozpútal aj boj na fronte internetu.

Problém je najmä v cene za prepojenie sietí, ktorú menším operátorom ponúkol Slovak Telecom. Aj po zásahu Telekomunikačného úradu sa im zdá vysoká.

Vladimír Ondrovič, Asociácia telekomunikačných operátorov: "Cena vychádza na dva eurocenty za prepojenie v miestnej sieti. To znamená, že je to zhruba dvojnásobok priemeru cien za túto istú službu v štátoch Európskej únie."

Dva centy, v prepočte asi 80 halierov, sú porovnateľné iba s Rumunskom. Slovak Telecom tvrdí, že operátori by mali platiť ešte viac.

Radoslav Bielka, hovorca Slovak Telecom, a.s.: "Cena, ktorú stanovil Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky, plne nepokrýva naše náklady na prevádzku."

Alternatívni operátori dnes ponúkajú hlasové služby cez internet. Slovak Telecom zvyšuje od augusta cenu pripojenia.

Juraj Ďurov, produktový manažér, Nextra, s.r.o.: "Typické trvanie hlasového hovoru je tak do tých dvoch, troch minút a práve tie prvé tri minúty sú najviac postihnuté zvýšením."

Radoslav Bielka, hovorca Slovak Telecom, a.s.: "Ak sa pozrieme na povedzme priemernú dĺžku pripojenia do internetu bytového zákazníka, tá trvá 18 minút a po zohľadnení vlastne tých nových cien zákazník dosiahne úsporu 4 až 5%."

Zvýšenie ceny by mal posúdiť Regulačný úrad.

Roman Vavro, hovorca Telekomunikačného úradu SR: "Telekomunikačný úrad sa s týmto podaním oboznamuje."

Aj napriek tomu, že sa operátori stále nevedia dohodnúť, obe strany tvrdia, že konkurencia by mohla do telefonovania cez pevné linky vstúpiť pravdepodobne ešte tento rok.

Marek Zgalinovič, Slovenská televízia.

Späť | Domov