ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Sťahujete sa? Tak si nechajte svoje staré telefónne číslo!

SME | 19.01.2004

Predstavte si, že sa jedného dňa presťahujete z Bratislavy do Košíc a Slovak Telekom vymeníte za Orange či Eurotel. Telefónne číslo sa vám však nezmení. Žiadne nové vizitky a vyvolávanie známym, že máte iný telefón.

Takto bezproblémovo by to mohlo v blízkej budúcnosti vyzerať na Slovensku. To už budeme v Európskej únii, budeme mať plne digitalizovanú sieť a prenositeľnosť čísla nebude žiadnou novinkou.

Dovtedy však musíme mať dostatok trpezlivosti s naším telekomunikačným trhom, ktorý sa síce tvári liberalizovane, ale konkurencia tu existuje iba na papieri.

Na začiatok bude preto podľa predsedu Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimíra Ondroviča celkom stačiť, ak sa v druhej polovici tohto roka objaví na trhu nejaký nový operátor pre pevné linky, ktorý by zamútil vodu.

To by sme už mohli pocítiť na peňaženkách. Cez predvolené predčíslie by sme sa cez sieť Telekomu dostali do jeho siete a mohli lacnejšie telefonovať do zahraničia, či k rodine do iného mesta.

Druhá možnosť sa volá výber operátora s predvoľbou. "Vtedy musíte Telekomu nahlásiť, že prechádzate k inému operátorovi a vždy, keď budete telefonovať, vás automaticky prepoja do jeho siete," hovorí Ondrovič. Bez stopercentnej digitalizácie siete to nebude možné a tá má byť hotová do konca tohto roka.

Bez nej zatiaľ môžeme len snívať aj o prenosnosti čísla. A to aj v prípade, že sa presťahujeme hoci len z bratislavskej Petržalky do Ružinova. Podľa Ondroviča si číslo budeme môcť ponechať najskôr na budúci rok. Postupom času by túto službu mohli ponúkať aj mobilní operátori. "Dnes podľa prvých štyroch čísel viete, či voláte Orange, alebo Eurotel, ale v budúcnosti sa to zmení, pretože ak zmeníte operátora, nemusíte si zmeniť číslo," hovorí Ondrovič. Práve táto možnosť by mohla na trh pritiahnuť tretieho mobilného operátora.

Vo chvíli, keď sa konkurencia na telekomunikačnom trhu stane realitou, pôjdu ceny dole. O koľko, je dnes ťažké predpovedať, ale určite by sme to mali pocítiť budúci rok. "V Nemecku klesli ceny od začiatku liberalizácie v roku 1998 desaťnásobne. Nemec dnes telefonuje do Bruselu za 40 halierov za minútu," hovorí Ondrovič.

Späť | Domov