ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Podpis nových zmlúv o prepojení je do konca roka nereálny

Národná obroda | 01.12.2003

Ak k tomu nedôjde, zo sietí alternatívnych operátorov sa nebude dať priamo dovolať zákazníkom Slovenských telekomunikácií

Zmluva o prepojení sietí, ktorú minulý týždeň podpísali Slovenské telekomunikácie so spoločnosťou ConnSpec Telekom, zostane pravdepodobne do konca tohto roku jediná svojho druhu u nás. Ostatní telekomunikační operátori totiž podmienky, ktoré si ST kladú, považujú za likvidačné.

Rokovania pritom telekomunikácie začali s vyše desiatimi operátormi, ktorí mali o prepojenie sietí záujem. Doteraz však neboli úspešne ukončené.

ConnSpec Telekom požiadala ST o prepojenie verejných telekomunikačných sietí v januári 2003, rokovania sa naplno rozbehli až v októbri.

"S podpisom prvej prepojovacej zmluvy sme veľmi spokojní. Pre našu spoločnosť, dlhodobo obviňovanú z neochoty dohodnúť sa s alternatívnymi operátormi na referenčnej ponuke prepojenia, je zmluva dôkazom, že ak obaja partneri majú vážny záujem o spoluprácu, vedia sa dohodnúť," uviedol v stanovisku spoločnosti prezident ST Miroslav Majoroš.

Alternatívni operátori združení v Asociácii telekomunikačných operátorov (ATO) si však myslia opak. "Uzavretie zmluvy medzi niektorým z našich členov a Slovenskými telekomunikáciami je do konca roka nereálne. Stojíme si za tým, že zmluva je nevýhodná a je hazardom ju podpísať," vyhlásil predseda ATO Vladimír Ondrovič.

Podľa ATO je návrh zmluvy jednosmerný, čiže povinnosti majú alternatívni prevádzkovatelia a sú tak vydaní napospas vôli ST, ktoré si diktujú podmienky. Alternatívni operátori majú navyše zaplatiť náklady spojené s prepojením sietí, ST vyžadujú vysoké bankové záruky či platby dopredu. Aj výška cien za prepojenia je podľa ATO príliš vysoká. Priemer v krajinách EÚ sa pohybuje okolo 40 halierov za minútu, kým ST požadujú sumu okolo 2 Sk. Preto ten, kto s ST podpíše zmluvu, môže skrachovať ešte skôr, ako začne svoje služby poskytovať.

Slovenské telekomunikácie však tieto obvinenia odmietajú. Podľa nich je na Slovensku 17 zaregistrovaných alternatívnych operátorov, pričom iba štyria z nich boli v rokovaniach s nimi aktívni. Zdržanie v podpisovaní zmlúv spôsobili podľa viceprezidenta ST pre stratégiu a regulačné záležitosti Pavla Kukuru samotní alternatívni operátori čakajúci na prijatie nového zákona o elektronických komunikáciách. Ponáhľať sa podľa neho nemusia, pretože sú so sieťou ST prepojení nelegálne buď prostredníctvom ISDN liniek alebo služby na bezplatné volanie na číslo 0800. Ako dodal, ceny za prepojenie vychádzajú z nákladov ST a nedajú sa porovnávať s krajinami EÚ, kde k prepojeniu došlo už dávno a poplatky s tým spojené postupne klesali.

Boj o prepojenie telekomunikačných sietí

* Podľa alternatívnych operátorov sú podmienky Slovenských telekomunikácií likvidačné.

* Tie tvrdia, že podmienky sú štandardné a alternatívni operátori sa na sieť ST pripájajú nelegálne.

* Doteraz zmluvu podpísal jeden alternatívni operátor, viacerí stále rokujú.

Späť | Domov