ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telecom už prepracoval zmluvy o prepojení podľa právoplatného rozhodnutia TÚ SR

Info z domova | TASR
15.11.2004 | Čítalo: 7550 | Diskusia: 3

Slovak Telecom (ST), a. s., Bratislava, už upravil zmluvy o prepojení telekomunikačných sietí na prevádzku verejnej telefónnej služby.

Podľa hovorcu ST Radoslava Bielku spoločnosť už zapracovala podmienky druhostupňového rozhodnutia Telekomunikačného úradu (TÚ) SR do nových zmlúv. Tieto zmluvy poskytol ST alternatívnym operátorom ešte v utorok 2. novembra, v posledný deň zákonnej 30-dňovej lehoty. "V rámci 6 týždňov sa musia zmluvné strany dohodnúť na novom znení zmlúv, inak opäť vstúpi do rokovaní TÚ," spresnil Bielka. Najbližší možný termín fyzického prepájania sietí ST zatiaľ odhadnúť nevie, nakoľko rokovania sú vo fáze prípravy zmlúv. Telecom má však aj naďalej výhrady voči rozhodnutiu TÚ o podmienkach prepojenia a stále zvažuje, že sa obráti na súd.

Zmluvy o prepojení sietí sa týkajú 8 alternatívnych operátorov, medzi nimi napríklad aj GTS Slovakia, s. r. o., Bratislava, Dial Telecom, a. s., Bratislava, a eTel Slovensko, s. r. o., Bratislava. Alternatívni operátori sa zatiaľ k návrhu ST nechcú vyjadrovať. "Momentálne zmluvu analyzujeme. Vzhľadom na obsažnosť materiálov poskytneme komentár hneď, keď ich preštudujeme," uviedla PR manažérka spoločnosti eTel Slovensko Petra Masárová.

Koncom septembra vydal TÚ druhostupňové rozhodnutia, umožňujúce realizáciu prepojenia komunikačných sietí na prevádzku verejnej telefónnej služby medzi Slovak Telecomom a alternatívnymi operátormi. Predseda TÚ v ňom pozmenil 8 z 13 bodov pôvodného rozhodnutia. V oblasti metodiky výpočtu ceny za prepojenie, ktorá sa síce oproti prvostupňovému rozhodnutiu tiež zmenila, sa TÚ nestotožnil s návrhom Slovak Telecomu ani jeho konkurentov. Telecom začiatkom októbra označil toto rozhodnutie za neoprávnenú a nadmernú reguláciu. Vyhlásil, že niektoré časti rozhodnutia sú v rozpore so zákonom a úrad ním poškodzuje tohto fixného operátora. Preto Slovak Telecom uviedol, že zvažuje právne kroky, ktorými by mohol iniciovať preskúmanie rozhodnutia Najvyšším súdom. Takýto postup by za určitých podmienok mohol znamenať odklad účinnosti rozhodnutia a očakávané zníženie cien niektorých volaní pre firemných klientov by sa tým oddialilo.

Späť | Domov