ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Televízne noviny

TV Markíza | 20.05.2003

Od 1. januára, teda už takmer päť mesiacov mali mať aj Slováci možnosť vybrať si svojho telekomunikačného operátora pri telefonovaní cez pevnú linku. Reálne sa tak ale nedeje a stále sú jedinou možnosťou pre naše domáce telefóny Slovenské telekomunikácie. Podľa Asociácie telekomunikačných operátorov je na vine nejasný telekomunikačný zákon. Ten sa už možno onedlho zmení. V parlamente je pripravená jeho novela.

V krajinách , kde reálne funguje liberalizovaný telekomunikačný trh, existuje možnosť výberu , a to tak, že pred samotným telefónnym číslom zvolíme spravidla štvorciferný kód- Ten určí operátora prostredníctvom ktorého budeme telefonovať. Rovnako ako v iných odvetviach , aj v telekomunikáciách platí , že čím viac operátorov, tým viac konkurentov. Tí potom bojujú o zákazníkov nielen cenami , ale aj rôznymi doplnkovými službami. Na Slovensku takáto možnosť zatiaľ neexistuje a jedinou alternatívou voči Slovenským telekomunikáciám sú zatiaľ iba mobilní operátori. Nad celým procesom liberalizácie dohliada nezávislý Telekomunikačný úrad.

Telefonuje Roman Vavro, hovorca Telekomunikačného úradu: "Chyba je v tom, že zákon nie je dokonalý , nedáva možnosti Telekomunikačnému úradu ako regulátorovi vstupovať do prebiehajúcich rokovaní o prepojení."

Ešte tento týždeň by mali poslanci Národnej rady hlasovať o novele telekomunikačného zákona.

Miroslav Majoroš, prezident Slovenských telekomunikácií: "Podľa nás tá novela z časového hľadiska nie je vykonateľná. Samozrejme pokiaľ sa na nás uvalí novela, ktorá je nevykonateľná logicky sa nemôže vykonať ani zlacnenie, nemôžu sa vykonať, vykonávať ani služby, ktoré si mnohí ľudia od tohto sľubujú."

Asociácia telekomunikačných operátorov naopak novelu podporuje.

Vladimír Ondrovič, Asociácia telekomunikačných operátorov: "Vytvára predpoklady, že v druhom polroku 2003 by mohla liberalizácia telekomunikačného trhu na Slovensku istým spôsobom napredovať."

Telefonuje Roman Vavro, hovorca Telekomunikačného úradu: "Táto novela zákona by riešila mnohé veci."

Jaroslav Baška(Smer), predkladateľ novely zákona: "Čo sa týka schválenia tejto novely telekomunikačného zákona, som optimista až do poslednej chvíle."

Novela je teraz v rukách poslancov Národnej rady. Tí svojim hlasovaním rozhodnú ako ďalej s liberalizáciou telekomunikačného trhu na Slovensku.

Tomáš Kuča, TV Markíza.

Späť | Domov