ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Zástupcovia asociácií a organizácií v sektore IT budú hlasovať za vstup do EÚ

www.INET.sk | 15.05.2003

Na otázky o referende o vstupe do Európskej únie odpovedali Milan Ištván (výkonný riaditeľ PPP), Roman Baranovič (Infovek), Ján Vigaš (predseda API), Vladimír Ondrovič (predseda ATO), Lucia Mušková (eSlovakia) a Igor Strečko (predseda ZPW).

Poprosil som zástupcov slovenských organizácií pôsobiacich v sektore informačných technológií o odpovede na tri nasledujúce otázky:

- Zúčastníte sa víkendového referenda o Európskej únii?
- Ak áno, ako budete hlasovať? Ak nie, prečo?
- Čo si myslíte že toto referendum prinesie slovenskému sektoru IT?

Nech sa páči, tu sú odpovede:

Milan Ištván, výkonný riaditeľ Partnerstiev pre prosperitu

1. Samozrejme sa zúčastním. Kedže mám trvalé bydlisko v Krupine, ale v čase referenda budem v Bratislave, vybavili sme si aj s manželkou voličské preukazy. Na referendum sa prejdeme aj s našou 1,5 ročnou dcérkou Adriankou a potom skočíme do cukrárne na zmrzlinu.

2. Jednoznačne áno. Školský rok 1996/97 som prežil v Paríži a mám mnoho praktických, negatívnych, skúseností s tým, čo to znamená, keď nie sme členmi EÚ. Odporúčam všetkým, aby išli k urnám a hlasovali za. A najmä mladým ľuďom, lebo ide v prvom rade o ich budúcnosť.

3. Informačné technológie svojím spôsobom nepoznajú hranice. Ide skôr o úroveň znalostí danej komunity, ako IT využiť na rozvoj spoločnosti. Slovákom to preto umožní lepšie sa vzdelávať, vymieňať si skúsenosti, vidím priestor aj pre nové pracovné príležitosti. V konečnom dôsledku bude všetko záležať od nás - EÚ vytvára isté podmienky, ale realizácia je najmä na občanoch SR a ich politickej reprezentácii.

Roman Baranovič, vedúci oddelenia projektu Infovek

1. Áno, zúčastním sa.

2. Budem hlasovať "áno".

3. Dúfam, že po vstupe do únie budeme musieť viac prihliadať na politiku EK v oblasti telekomunikačnej politiky, čo by malo mať za následok zvyšovanie konkurencie na telekomunikačnom trhu a tím aj lecnejšie a lepšie služby v oblasti pripojenia na internet či už
občanov, ale aj firiem.

Ján Vigaš, predseda Asociácie poskytovateľov internetu, obchodný riaditeľ spoločnosti Nextra

1. Určite ÁNO, jedná sa o príliš dôležitý akt s výrazným vplyvom na budúcnosť ľudí žijúcich v tomto štáte, na ekonomiku, politiku, kultúru a iné nemenej dôležité prvky života slovenského národa a národnosti žijúcich na našom území.

2. Zvyčajne sa v médiách vyjadrujem k témam z oblasti telekomunikačného businessu a vždy hovorím svoj názor viac menej ovplyvnený strategickými zámermi komunity, prípadne víziami v tejto oblasti. Vždy sa snažím prezentovať rovnako výhody aj nevýhody postupov či riešení, čo mi v prípravnej fáze referenda dosť chýbalo, pretože v médiach sa prezentovali väčšinou názory "prečo ÁNO" a malo sa upozorňovalo na úskalia, ktoré vstup do EÚ so sebou prináša. Prezentovat veci ako len "biele" alebo len "čierne" vytvára buď falošné nádeje alebo silnú averziu a vstup do EÚ nie je určite ani úplne "biely", ani úplne "čierny". Pokiaľ však je snaha vyzdvihovať len kladné stránky, v momente ako sa po vstupe objavia záporné, na ktoré neboli ľudia pripravení, môže to priniesť silnú dávku nechute a sklamania, ktoré ovplyvní celý život spoločnosti. Budem hlasovať ÁNO, ale aj z dôvodu vytvorenia silného protipólu USA.

3. Žiadne zázraky to nebudú, pretože IT je jednou z najprogresívnejších oblasti kde "vstup do EÚ" či skôr "otvorenie sa svetu" nastalo do určitej miery aj pred nežnou revolúciou a mnohé z IT spoločností majú zahraničného majiteľa či akcionára. Verim však, že členstvo v EÚ odbúra posledné bariéry strachu investovať na Slovensko a to sa netýka len IT.

Vladimír Ondrovič, predseda Asociácie telekomunikačných operátorov

Referenda sa samozrejme zucastnim a budem hlasovat za vstup Slovenska do EU. Preco? Pretoze prinos referenda pre sektor IT moze byt dvojaky. Ak bude neuspesne, rozvoj IT bude stagnovat aj nadalej, budeme nadalej od kompetentnych ludi a organov pocuvat vyhovorky ako sa co neda , ako je co zbytocne a nesystemove, stale bude ochranovany monopol a budeme bojovat s veternymi mlynmi a trpiet korupciu. Ak bude uspesne, mame sancu na prosperitu nielen v oblasti IT ale vo vsetkych oblastiach zivota. Tuto sancu musime vyuzit a to iba tvrdou a poctivou pracou. Je to vyzva pre vsetky generacie a nasa zodpovednost a povinnost voci generaciam buducim.Co sa tyka samotnej oblasti IT, staci sa pozriet po okolitych krajinach clenov EU, alebo do tabuliek hodnotiacich studii EU.Ta prva moznost sa mi vobec nepaci. Preto je moja volba jasna a dufam, ze nas bude dost na to, aby bolo referendum uspesne a Slovensko sa stalo clenom EU. Drzim palce.

Lucia Mušková, koordinátorka projektu eSlovakia, Slovenské telekomunikácie

1. Ano, samozrejme.

2. Budem hlasovat za vstup. Verim, ze mame na to, aby sme sa postupne prebojovali na dostojnu poziciu aj v ramci EU a je nacase zacat. Aj mala krajina moze nieco zmenit a byt respektovanym partnerom. Tak ako to dokazali nasi sportovci, sme schopni obsadit najvyssie priecky aj v inych disciplinach. A pre bezny zivot to bude dufam znamenat pomoc v ustalovani elementarnych tradicii, kultury a zivotnych hodnot, ktore tu este velmi chybaju.

3. Dalsiu referenciu informacnemu systemu Statistickeho uradu SR. :-)

Igor Strečko, predseda Združenia poskytovateľov webhostingu, spoločnosť WebGlobe

1. Napriek tomu že sa nebudem nachádzať v mieste svojho bydliska, referenda sa určite zúčastním. Vybavil som si na tento účel aj voličský preukaz.

2. Samozrejme budem hlasovať za vstup Slovenska do Európskej Únie. Doterajsie skúsenosti štátov s ekonomickými ukazovateľmi pod úrovňou priemeru EU, ktoré boli do EÚ prijaté, hovoria v prospech našeho vstupu. Každá z takýchto krajín si po vstupe do EÚ veľmi hospodársky polepšila (ako priklad možno uviesť Grécko, Španielsko či Portugalsko).

3. Od vstupu do Europskej Unie si slubujem zlepsenie v oblasti IT a dalsie rozsirovanie poctu uzivatelov internetu. Legislativa Europskej Unie bude totiz v niektorych pripadoch nadradena nasej narodnej legislative - napriklad by mala pomoct k odburaniu monopolu na telekomunikacnom trhu. Okrem toho ulahci vstup zahranicnym firmam na slovensky trh (a tym aj zkvalitnenie sluzieb pre nasich obcanov) ale aj vstup slovenskym firmam na trhy EU.

Ďakujem za odpovede!

Späť | Domov