ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Žurnál Rádia Twist

Rádio Twist | 18.04.2003

Odborníci dlhodobo upozorňujú, že v súčasnosti platný Zákon o Telekomunikáciách je zlý. Upevňuje dominantné postavenie Slovenských telekomunikácií na trhu a brzdí ich konkurentom v rozlete. Pri poskytovaní či už hlasových služieb cez pevnú linku, prípadne internetu, väčšina z nich jednoducho musí rokovať s telekomunikáciami o prepojení sietí. Keď silnejší diktuje podmienky a slabší na ne nemôže pristúpiť, pretože by robil tak povediac stratový biznis, dohoda často býva v nedohľadne.

Poriadok však nemôže urobiť ani trhový regulátor, teda Telekomunikačný úrad. Nejednoznačný zákon mu zväzuje ruky. Na jednej strane neukladá úradu povinnosť zasiahnuť do rokovaní, ale na druhej mu v tom ani nebráni. Už v minulom volebnom období snahy o novelizáciu tejto právnej normy zlyhali. Alternatívni operátori aj poskytovatelia internetu mali hlavy smútku a museli si pripustiť, že v našej krajine jednoducho neexistuje politická vôľa liberalizovať telekomunikačný trh. Teraz im dávajú druhú šancu všetko napraviť. V parlamente sa objavili dokonca dve poslanecké novely telekomunikačného zákona. Do druhého čítania prešla tá, ktorú predložili prevažne opoziční poslanci. Hovorí jeden z nich

Jaroslav Baška, poslanec NR SR za stranu SMER, Bratislava: "Parlamentu ju musí schváliť, pretože vláda sa zaviazala v dokumente Európa Plus k vlastne implementácií telekomunikačného rámca, ktorý vlastne zohľadňuje táto novela telekomunikačného zákona. Jedná sa hlavne o inštitút uvoľneného miestneho vedenia a ďalej v rozšírení kompetencií TÚ SR a neverejné telekomunikačné služby."

Legislatívna rada vlády však neodporučila vláde schváliť túto novelu s odôvodnením, že MD pripravuje nový zákon o elektronických komunikáciách, ktorý všetky nedostatky v súčasnosti platnej normy vyrieši. Ten by mal platiť až od nového roka, zatiaľ čo novela o pol roka skôr. Konkurenti ST hovoria, čím skôr, tým lepšie. Spoločnosť je proti novele.

Vladimír Ondrovič, šéf Asociácie telekomunikačných operátorov, Bratislava: "Verím tomu, že tá širšia novela prejde."

Ján Kondáš, viceprezident pre komunikáciu ST, Bratislava: "Ostatná novela, ktorá je z dielne poslancov zo strán KSS, HZDS a SMER-u, si myslíme, že len čiastočne rieši situáciu na telekomunikačnom trhu."

ST a aj samotné MD SR podporujú koaličnú novelu z dielne poslancov ANO Jirka Malchárka a Beaty Brestenskej. Na rozdiel od "opozičnej" je totiž proti sprístupneniu miestnych vedení, čo podľa odborníkov ST vyhovuje.

Zuzana Tichá, žurnál Rádia Twist.

Späť | Domov