ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telekom asi bude musieť meniť ceny

Hospodárske noviny | 12.06.2006

Telekomunikačný úrad označil spoločnosť Slovak Telekom za dominantného hráča v oblasti poskytovania služieb na báze pevných liniek. Úrad preto uložil firme povinnosti, ktoré by mali konkurenciu na trhu zlepšiť. Rozhodnutie odobrila Európska komisia, Slovak Telekom sa môže proti nemu do 20. júna odvolať.

Okrem neprimerane vysokých cien nesmie podľa rozhodnutia úradu Slovak Telekom odbúravať konkurenciu ani príliš nízkymi cenami. Znamená to, že niektoré veľmi lacné služby dominantného pevného operátora možno zdražejú, čím by sa odstránil cenový dumping.

"Analyzujeme rozhodnutia úradu a zvažujeme kroky, ktoré podnikneme," uvádza sa v stanovisku Telekomu.

Predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič si myslí, že spoločnosť sa proti prvostupňovému rozhodnutiu úradu odvolá aj tentoraz. "Telekom bude na trhu ešte dlho dominovať. K druhostupňovému, teda definitívnemu rozhodnutiu, sa predseda úradu dostane po ďalšom skúmaní približne o pol roka," povedal Ondrovič.

Alternatívni operátori sú na trhu pevných liniek už takmer rok, uspokojivý nárast zákazníkov však necítia. "Slovak Telekom nechal pre nás len malý kúsok trhu, zatiaľ nemáme veľkú šancu konkurovať mu," povedal Roman Greguš z marketingového oddelenia Slovanetu, ktorého počet klientov sa pohybuje len v tisíckach.

GlobalTel, člen spoločnosti Swan, považuje rozhodnutie úradu len za formálne potvrdenie známych skutočností. "Našťastie, opatrenia prichádzajú, hoci s viac ako ročným meškaním," povedal Marek Rohoň zo Swanu. GlobalTel má 400 zákazníkov, prevažne firmy.

Späť | Domov