ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Tretí mobilný operátor musí zaplatiť sto miliónov

Hospodárske noviny | 31.05.2006

Telekomunikačný úrad dnes odštartuje výberové konanie na poskytnutie frekvencií pre tretieho mobilného operátora. Minimálna očakávaná ponuka na jednorazovú úhradu za ich pridelenie bude sto miliónov korún. "Firmy budú musieť zvážiť, či sa im to oplatí. Ak ponúknu menej, úrad ich zo súťaže vyradí," povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. Pôjde o frekvenčné bloky z pásiem GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz, UMTS a FS 29 GHz s pôsobnosťou na celom území Slovenska na dvadsať rokov.

O uchádzačoch sa len špekuluje

Medzi potenciálnymi uchádzačmi sa najčastejšie spomínajú španielska Telefonica a britský Vodafone, podľa Ondroviča sú to však len špekulácie. "Ťažko sa domnievať, kto napokon predloží ponuku, múdrejší budeme o týždeň," dodal.

Možná je tak aj situácia, že rovnako ako po poslednom tendri pred troma rokmi na Slovensko tretí operátor nepríde. Spoločnosť Profinet vtedy odradila jedenapolmiliardová cena za licenciu. Na prísnych podmienkach pre operátorov stroskotali aj dva skoršie pokusy o získanie tretieho hráča na trhu.

Svoje ponuky musia záujemcovia úradu doručiť do 14. júla.

Dôležité budú ich skúsenosti v oblasti prevádzkovania elektronických komunikačných sietí a služieb v zahraničí i na Slovensku, počet štátov, v ktorých pôsobia a koľko používateľov SIM-kariet obsluhujú. Isté je, že potenciálny nováčik už bude musieť súhlasiť s prenášaním čísel medzi mobilnými operátormi, ktoré je u nás možné od pondelka.

Príprave podmienok na výberové konanie prechádzala verejná diskusia. Pripomienky v nej predložili aj T-Mobile a Orange. T-Mobile nám ich poskytnúť nechcel a hovorca Orangea Peter Tóth nemal tieto materiály k dispozícii.

Prísnejšie podmienky

Nový operátor môže vstúpiť na náš trh v dvoch formách. Buď vybuduje svoje vlastné kapacity, alebo sa napojí na už existujúcu infraštruktúru vlastníkov sietí Orange a T-Mobile. Takto to napríklad spravilo Tesco i futbalový klub Chelsea Londýn vo Veľkej Británii. U nás sa o takéto riešenie zaujíma český virtuálny operátor Unient Communications, ktorý má sľúbenú predvoľbu 0913. Rokovania s Orange aj T-Mobilom zatiaľ úspech nepriniesli.

Už o niekoľko dní by však Telekomunikačný úrad mal uložiť významným operátorom povinnosť poskytnúť svoje siete pre konkurenciu, a tak uľahčiť vstup na náš trh originálnym aj virtuálnym záujemcom. Proti prvostupňovému rozhodnutiu úradu, že Orange a T-Mobile spadajú do kategórie významný hráč na trhu, sa obaja operátori odvolali. Druhýkrát to už možné nebude.

Boj o majiteľov predplatených kariet

Orange a T-Mobile ovládajú 85-percent slovenského telekomunikačného trhu. Spolu evidujú vyše štyri a pol milióna zákazníkov, no mnohí ľudia vlastnia aj dve či tri SIM-karty. Tretí operátor má na Slovensku šancu uspieť jedine získaním si zákazníkov oboch silných spoločností, keďže trh už je z veľkej časti nasýtený.

Bojovať sa bude o ľudí, ktorí využívajú predplatené karty. Významnú úlohu zohrajú aj stále vysoké ceny za roaming, či už medzinárodný alebo národný.

Nový operátor by pri získavaní klientov mohol profitovať aj z vysokých cien za národný a medzinárodný roaming.

Späť | Domov