ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telekom oddelí hlas od internetu

Pravda | 08.03.2006

Klient ušetrí 300-korunový paušál, za prístup k internetu si však priplatí

BRATISLAVA - Zákazník, ktorý chce mať doma rýchly internet cez pevnú linku, už nebude musieť o niekoľko týždňov platiť Slovák Telekomu aj paušál za hlasové telefónne služby. Neviazaný internet chce spoločnosť začať ponúkať najneskôr do konca júna.

Rýchly internet cez pevnú linku vyjde v súčasnosti mesačne vyše tisíc korún. Zákazník, ktorý nemá záujem o hlasové služby, bude platiť menej. Internet však nezlacnie o celých 300 korún, ktoré klienti doteraz platia za hlasové služby. Súčasná cena DSL internetu totiž podľa Telekomu neobsahuje náklady na prístupové vedenie. Spoločnosť tieto náklady zahŕňa v hlasovom paušále, keďže s hlasom podniká už mnoho rokov a rýchly DSL internet poskytuje len od roku 2003. Podľa odborníkov to však naznačuje krížové financovanie, ktoré EÚ nepripúšťa. "Budeme sa o tento problém zaujímať," reaguje šéf Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič.

Alternatívni operátori, ktorí na pevných linkách súťažia s Telekomom zatiaľ len v poskytovaní internetových služieb, predpokladajú, že oddelenie hlasu od internetu prispeje k rozvoju trhu. "Zákaznícka základňa sa rozšíri o záujemcov o internet, ktorí považovali za zbytočné platiť za hlas," hovorí produktový manažér spoločnosti GTS Nextra Juraj Durov.

"Predpokladám, že zákazník, ktorý už surfuje cez DSL, bude môcť pevnú linku po oddelení služieb odhlásiť," dodáva Ďurov. Koniec viazanosti internetu a hlasu vytvorí podľa neho priestor aj pre nástup služieb prenosu hlasu cez internet.

Telekomunikačný úrad nariadil oddeliť poskytovanie hlasu a internetu ešte v júni 2004. Telekom verdikt napadol na súde a rozhodnutie sa medzitým stalo neúčinné. Telekom spochybnil aj ďalší verdikt úradu - oddeliť služby od januára 2006.

Úrad vykonal kontrolu a opätovne nariadil Telekomu konať do polovice marca. "Ak sa tak nestane, začneme správne konanie, ktorého výsledkom môže byť pokuta," povedal hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro. Rýchly internet cez pevné linky tvorí pätinu všetkých pripojení a rastie. Do konca tohto roka plánuje ST medziročne zdvojnásobiť počet užívateľov na 200-tisíc.

-----

Rýchly internet na pevných linkách

zákazník platí mesačne od 1 000 Sk, z toho 300 Sk je hlasový paušál

cena sa podľa odhadov zníži na 700 až 900 Sk za internet bez hlasového paušálu

dlhoočakávaný produkt prinesie Telekom najneskôr do konca júna

Späť | Domov