ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Pokuta pre Telecom sa môže ešte rozrásť. Konkurenti Slovak Telecomu chcú vymáhať škody, ktoré im mali vzniknúť počas rokov, keď nemali prístup k jeho vedeniam

SME | 18.02.2006

BRATISLAVA - Pokuta 885 miliónov korún za zneužitie dominantného postavenia nemusí byť jedinou sumou, ktorú zaplatí Slovak Telecom, ak bratislavský súd potvrdí verdikt Protimonopolného úradu. Ten firmu pokutoval za to, že konkurentom niekoľko rokov neposkytovala miestne vedenia. Ďalšie milióny môžu na najväčšom slovenskom prevádzkovateľovi pevných liniek vysúdiť poškodené konkurenčné firmy, ktorým v tom čase unikali zisky.

Koľko spoločností sa bude s Telecomom súdiť o náhradu škody vzniknutej v tomto období, bude jasné až po verdikte bratislavského krajského súdu. Súd teraz posudzuje žalobu dominantného operátora proti rozhodnutiu Protimonopolného úradu, ktorý dal dominantnému operátorovi rekordnú pokutu za to, že miestne vedenia neposkytol ostatným.

Alternatívni operátori preto s konkrétnymi podaniami čakajú, ako sa situácia vyvinie. Ak by totiž súd rozhodnutie zrušil, peniaze by vyhodili nadarmo.

Využili historický náskok

Slovak Telecom ako jediný vlastní miestne vedenia, teda drôty spájajúce bytovky, alebo priestory firiem s najbližšou ústredňou. Ostatní konkurenti si ich od neho museli kúpiť v rámci drahej služby.

Mnohí preto radšej zvolili iný spôsob, ako sa dostať k zákazníkom. Prešli na o polovicu lacnejšie bezdrôtové siete (FWA) alebo mikrovlnné spojenie (WLAN). Telecom reagoval tým, že v oblastiach so silnou konkurenciou znížil ceny svojich služieb, v regiónoch, kde konkurencia nie je až taká silná, však ceny zostali nezmenené a firmy platili za služby zbytočne veľa.

Protimonopolný úrad v rozhodnutí neuvádza, o koľko peňazí takto prišli alternatívni operátori. "Expertíza sa v spise nenachádza," povedal hovorca Protimonopolného úradu Miroslav Jurkovič. Firmy odhadujú, že ich niekoľkoročné blokovanie drôtov na takzvanej poslednej míli stálo stovky miliónov korún.

Ak chcú operátori obísť sieť Telecomu, platia veľa peňazí. Služby porovnateľné s tými, ktoré Telecom ponúka na miestnych vedeniach, stoja tisíce korún mesačne. Za uvoľnené drôty, naopak, operátori v únii inkasujú oveľa menej.

Konkurencia chystá frontálny útok

peniaze takto prišla, napríklad, spoločnosť eTel, ktorá poskytuje telekomunikačné služby. "Uvažujeme, že sa budeme s Telecomom súdiť o náhradu škody, ktorá spočíva najmä v ušlých ziskoch," povedal konateľ firmy Branislav Máčaj. Predpokladá však, že dokazovanie strát nebude jednoduché.

Napríklad, Slovanet o žalobe o náhradu škody zatiaľ neuvažuje: "Momentálne to nepovažujeme za zmysluplné," povedal marketingový riaditeľ firmy Roman Greguš. Druhý najväčší poskytovateľ rýchleho internetového pripojenia aDSL pre domácnosti tlačí na Slovak Telecom, aby rýchly internet oddelil od telefónnej služby. Greguš však nevylúčil, že sa firma bude ušlými ziskami zaoberať neskôr.

Náhrada ušlých ziskov z neposkytovania miestnych vedení bude aj témou rokovania Asociácie telekomunikačných operátorov združujúcej 18 telekomunikačných firiem vrátane pridruženého členstva najväčšieho hráča na slovenskom trhu, spoločnosti Orange. "Asociácia rozhodne, ako budeme v tejto veci ďalej postupovať," povedal predseda asociácie Vladimír Ondrovič, ktorý uplatnenie ušlých ziskov na Telecome schvaľuje.

Slovak Telecom považuje podobné otázky za špekulácie. Prezentovanie takýchto názorov zo strany alternatívnych operátorov v čase, keď ešte vo veci nebolo právoplatne rozhodnuté, firma považuje za snahu "ovplyvniť verejnú mienku v neprospech našej spoločnosti".

Text k foto: K rekordnej pokute 885 miliónov korún pre Telecom by v budúcnosti ešte mohli pribudnúť ďalšie milióny. Konkurenti sa nemohli dostať k miestnym vedeniam za trhovú cenu, a preto nezarábali tak, ako mohli. FOTO - SITA

Späť | Domov