ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Rýchly internet rastie najlepšie

Pravda | 26.07.2005

Napriek 527-percentnému zvýšeniu rýchlych pripojení krajina zostáva na chvoste EÚ

BRATISLAVA - Slovensko dosiahlo vlani spomedzi štátov Európskej únie najvyšší prírastok nových užívateľov rýchleho internetu. V januári tohto roku ich bolo takmer 52-tisíc, čo je medziročný nárast o 527 percent. Napriek tomu je krajina s jednopercentným podielom počtu širokopásmových liniek na počet obyvateľov spolu s Poľskom, Gréckom a Cyprom na chvoste únie. Priemerný prírastok nových širokopásmových internetových liniek v EÚ predstavoval vlani 70 percent. Na 100 obyvateľov únie pritom v priemere vychádzalo asi deväť liniek.

"Slovensko rástlo najrýchlejšie vďaka vysokému dopytu po rýchlom internete po tom, čo technológia DSL nastúpila oneskorene," opisuje Milan Herman, expert v oblasti informačných technológií, bývalý riaditeľ odboru telekomunikácií ministerstva dopravy. Percentuálne prírastky budú podľa Hermana podobne ako v iných krajinách postupne klesať. "Čím sa bude trh viac nasycovať, tým sa bude rast spomaľovať. Napríklad na konci tohto roku bude okolo 100-tisíc liniek, čo už nebude päťnásobný, ale dvojnásobný nárast," odhaduje Herman.

Tri štvrtiny z celkovo 52-tisíc liniek k rýchlemu internetu predstavovali pripojenia cez pevné linky prostredníctvom technológie DSL, na ktorú má monopol Slovak Telecom. Zvyšnú štvrtinu tvorili prístupy cez káblové televízie, optické vlákna či bezdrôtové FWA technológie.

Cez tie zatiaľ šíria signál dve spoločnosti vo frekvenčnom pásme 26 gigaherzov. Telekomunikačný úrad však nedávno vydal individuálne povolenia pre štyri spoločnosti v pásme 3,5 gigaherza, ktoré začnú fungovať koncom roka. "Bude to nový impulz pre trh s rýchlym internetom. Lacnejšie prijímacie zariadenia umožnia priblížiť ceny k internetu cez túto technológiu až k DSL," predpokladá výkonný riaditeľ Asociácie telekomunikačných operátorov Patrik Krauspe.

Podľa vládnej stratégie rozvoja rýchleho internetu má mať prístup do siete do piatich až ôsmich rokov každý desiaty občan. Zvýšeiť internetizáciu plánuje štát aj prostredníctvom priamych podpôr. V tomto smere sa zvažuje finančná dotácia záujemcom, ktorí si kúpia počítač s pripojením k rýchlemu internetu, od šesť- do osemtisíc korún. Podľa Hermana však ide aj o politickú otázku. "Štátna podpora by mala byť skôr nepriama a smerovať na zabezpečenie rýchleho internetu pre úrady, školy a knižnice," dodáva Herman.

Späť | Domov