ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telecom má zaplatiť pokutu 880 miliónov. Protimonopolný úrad tvrdí, že Telecom zneužíval dominantné postavenie

SME | 28.05.2005

BRATISLAVA - Firma Slovak Telecom, ktorá prevádzkuje pevné telefónne linky, dostala včera od Protimonopolného úradu pokutu 885 miliónov korún za zneužívanie dominantného postavenia. Je to najvyššia pokuta, ktorú úrad doteraz udelil.

Úrad vyčíta Telecomu, že svojim konkurentom nesprístupnil takzvané miestne vedenia. Slovak Telecom obvinenie odmieta a proti rozhodnutiu úradu sa odvolá.

Prístup na miestne vedenia je kľúčový pre firmy, ktoré chcú Telecomu konkurovať cenou pri poskytovaní telefónnej služby. Takzvaná posledná míľa spája telekomunikačnú sieť priamo s bytmi a firmami. Úrad zaviazal spoločnosť sprístupniť káble konkurentom do dvoch mesiacov.

Riaditeľ korporátnej komunikácie Telecomu Ján Kondáš povedal, že spoločnosť podá rozklad proti pokute v stanovenej lehote 15 dní. "Uvedený skutok obmedzenia prístupu k miestnym vedeniam sa nepreukázal," povedal.

Protimonopolný úrad naopak tvrdí, že Telecom sa porušovania zákona o hospodárskej súťaži dopúšťal opakovane. "Využil vlastníctvo sústavy miestnych vedení so zámerom udržať si, prípadne posilniť postavenie na nadväzujúcich trhoch, ako napríklad na trhu poskytovania internetových služieb," povedal hovorca úradu Miroslav Jurkovič.

Úrad pokutoval Telecom za zneužitie dominantného postavenia už v apríli 10 miliónmi korún. Vtedy bolo dôvodom obmedzovanie konkurentov pri pripájaní do jeho siete. Úrad ešte skúma aj prípadnú kartelovú dohodu medzi Telecomom, Orangeom a T-Mobile.

Väčšinovým vlastníkom Telecomu je od privatizácie v roku 2000 Deutsche Telekom, ktorého dcérskou firmou je aj T-Mobile. Slovenská vláda doteraz drží 49 percent akcií bývalých Slovenských telekomunikácií.

Európska komisia pred časom kritizovala Slovensko za stav telekomunikačného trhu. Ministerstvo dopravy, ktoré zastupuje akcie štátu v Telecome, sa odvoláva na to, že vo firme ťahá za kratší koniec. "Pokiaľ ide o výkon akcionárskych práv, sme menšinový akcionár," povedal hovorca Tomáš Šarluška.

Späť | Domov