ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

TELEKOM: Operátori očakávajú zmeny v prepojovacích dohodách

SITA | 21.03.2005

ATO chce v pripravovanej novele zákona o elektronických komunikáciách presadiť aj zmenu financovania odpočúvania

BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Alternatívni operátori by mohli začať poskytovať služby do štyroch až ôsmich mesiacov od podpisu prepojovacích zmlúv. Podľa predsedu Asociácie telekomunikačných operátorov (ATO) Vladimíra Ondroviča však ešte operátori očakávajú v zmluvách zmeny, ktoré vyplynú z rozhodnutia Telekomunikačného úradu SR (TÚ) o povinnostiach pre operátora s významným vplyvom na trhu, ktorým by mala byť podľa predbežných návrhov TÚ spoločnosť Slovak Telecom.

"Zmluvy, ktoré sa teraz podpisujú, sú z núdze cnosť," povedal v pondelok na tlačovej konferencii ATO výkonný riaditeľ spoločnosti Slovanet Peter Máčaj. Alternatívni operátori pritom očakávajú, že do zmluvy by sa mohli zapracovať aj podmienky, ktorú sú zakotvené v druhostupňovom rozhodnutí o podmienkach prepojenia z dielne TÚ. Rozhodnutie má však momentálne na stole Najvyšší súd SR. Prepojovacie dohody by mali alternatívnym operátorom umožniť vstup do biznisu hlasových služieb na pevnej linke. Zatiaľ zmluvu o prepojení s ST podpísali začiatkom marca spoločnosti eTel Slovensko a Amtel Slovensko.

ATO zároveň v súvislosti s prepojením očakáva aj to, či sa TÚ rozhodne zaviesť do zmlúv model na vypočítavanie prepojovacích cien, ktorý vlastní už od decembra 2003. Systém by podľa ATO mohol pomôcť znížiť prepojovacie ceny, ktoré sú významnou zložkou cien za hovory. V súvislosti s regulačným orgánom chce ATO presadiť aj to, aby sa TÚ stal centrálnym orgánom štátnej správy, čím by získal vlastnú rozpočtovú kapitolu a väčšiu nezávislosť. "Dúfame, že v budúcnosti sa vytvorí samostatné ministerstvo, ktoré bude mať v náplni telekomunikácie a informatizáciu," uviedol ďalej predseda asociácie.

ATO chce v pripravovanej novele zákona o elektronických komunikáciách presadiť aj zmenu financovania odpočúvania, ktoré doteraz hradia operátori napriek tomu, že si ho objednávajú štátne orgány. "Predpokladáme, že silové rezorty sa budú brániť, keďže ide o zásah do štátneho rozpočtu," uviedol Ondrovič. Operátori ďalej netrpezlivo podľa predsedu asociácie očakávajú vyhlásenie súťaže na pridelenie frekvencií na prevádzkovanie bezdrôtovej siete FWA v pásme 3,5 ATO sa v tomto roku bude snažiť aj o dokončenie fúzie s Asociáciou poskytovateľov internetu.

Späť | Domov