ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

ATO: Prenositeľnosť čísla ostáva aj po podpise prepojovacích zmlúv v nedohľadne

TASR | 21.03.2005

Bratislava 21. marca (TASR) - Od 1. augusta tohto roka si budú môcť občania Slovenska pri telefonovaní vybrať operátora, na prenositeľnosť čísla si však ešte počkajú.

Generálny riaditeľ spoločnosti eTel Slovensko a člen predstavenstva Asociácie telekomunikačných operátorov (ATO) Juraj Taptič dnes na stretnutí s novinármi uviedol, že od 1. augusta bude na základe zmlúv o prepojení medzi alternatívnymi operátormi a spoločnosťou Slovak Telecom (ST), a. s., klientom k dispozícii základný najjednoduchší spôsob výberu operátora pri realizovaní hovoru v pevnej sieti, tzv. výber operátora individuálnou voľbou. "Prenositeľnosť čísla ani výber operátora pevným prednastavením zatiaľ k dispozícii určite nebude," zdôraznil Taptič. V súčasnosti totiž nie je v platnosti rozhodnutie Telekomunikačného úradu (TÚ) SR, ktoré by takéto služby umožnilo. Zákon o elektronických komunikáciách však stanovuje, aby sa do praxe zaviedla aj prenositeľnosť čísla. Preto sa ATO snaží tlačiť na TÚ SR, aby v tejto veci konal.

Podľa predstaviteľov alternatívnych operátorov, ktorí poskytujú pripojenie na internet, prepojovacie dohody umožnia len veľmi mierne zníženie cien prístupu do internetu. Iná situácia nastane v oblasti cien hovorov, ktoré by mali podľa predpokladov spoločnosti eTel klesnúť asi o 10 až 20 %.

Reálne prepojenie sietí by mohlo byť aktuálne o 4 až 8 mesiacov po podpise zmlúv. Podľa predsedu ATO Vladimíra Ondroviča je dôležitá príprava sietí a testovanie ich fungovania. "Mnohé veci ešte nie sú doriešené. K prepojovacej zmluve sa bude musieť vyjadriť Telekomunikačný úrad, pretože na požiadanie má zaujať stanovisko k niektorým bodom alebo záležitostiam prepojovacej zmluvy," uviedol Ondrovič. Vývoj poskytovania služieb bude podľa neho závisieť aj od toho, ako TÚ stanoví operátorov s významným vplyvom na trhu. TÚ mal podľa Ondroviča povinnosť vykonať analýzy relevantných trhov do konca júna minulého roka, to sa však nestalo.

V blízkej budúcnosti dôjde zároveň k zlúčeniu ATO a Asociácie poskytovateľov internetu (API). Podľa Ondroviča sa členovia API dohodli, že tieto organizácie budú fúzovať. Na pôde ATO sa vytvorí sekcia. Tá sa bude venovať problematike, ktorú mala doteraz na starosti API. Členská základňa oboch asociácií je podľa neho takmer totožná.

Zmluvu o prepojení už s ST podpísal alternatívny operátor eTel Slovensko a Amtel. K týmto dvom spoločnostiam by sa mal v blízkej budúcnosti pripojiť aj Slovanet.

Späť | Domov