ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Noviny STV

STV | 03.04.2003

Na najbližšej schôdzi Národnej rady budú poslanci opäť rozhodovať o telekomunikačnom zákone . V hre sú dokonca dve konkurenčné poslanecké novely. Podľa alternatívnych operátorov budú zákonodarci rozhodovať o budúcnosti slovenského telekomunikačného trhu.

Prvú novelu pripravili poslanci Smeru, SDKÚ , HZDS a KSS. Kopíruje zákon z minulého roka, ktorý prezident vrátil a parlament pri opätovnom prerokovaní neschválil.

Jaroslav Baška, poslanec NR SR(Smer):"Predmetom tejto novely je posilnenie právomoci Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky a možnosť uvoľnenia prístupu k miestnym vedeniam."

Ktoré sú podľa alternatívnych operátorov kľúčové pre liberalizáciu trhu. Tú by mal potom pocítiť každý zákazník.

Jaroslav Baška, poslanec NR SR(Smer):"To bude znamenať zníženie paušálov mesačných a samozrejme aj lacnejší a rýchlejší internet."

Telekomunikácie ale tvrdia presný opak.

AA:"Mesačné poplatky by sa určite zvýšili."

Preto Telekom podporuje druhú novelu z dielne poslancov ANO.

Ján Kondáš, viceprezident Slovenských telekomunikácií:"Táto novela myslíme si, že veľmi dostatočným spôsobom zvyšuje kompetencie regulátora na telekomunikačnom trhu."

Ďalej rieši úlohy Protimonopolného úradu a mení licenčné podmienky. Vznikla v spolupráci s ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií.

Jirko Malchárek, poslanec NR SR (ANO):"Vôbec nepochybujem, že tento zákon, ktorý predkladám ja spolu s kolegyňou Beátou Bresťanskou , že bude prijatý."

Alternatívni operátori upozorňujú , že oni podporujú Baškovu novelu a ak ju parlament nepríjme:

Vladimír Ondrovič, predseda Asociácie telekomunikačných operátorov:"Nebudú ochotní investovať do svojich sietí, nebudú ochotní rozvíjať poskytovanie služieb alebo zvyšovať počet účastníkov v ich sieti a bude to mať dopad na liberalizáciu."

Ktorú máme de jure ale nie de facto.

Alfonz Šuran, Slovenská televízia.

Späť | Domov