ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Hovory do zahraničia zlacňujú

Pravda | 12.06.2004

Konkurenčný boj medzi mobilným operátorom Orange Slovensko a spoločnosťou Slovak Telecom, ktorá má monopol na hlasové služby na pevných linkách, priniesol úspory pre zákazníka aj pri volaní do zahraničia. Doteraz sa súťaž odrážala len v cenách v rámci Slovenska. Hovory z pevných liniek do zahraničia pritom tvoria bez zarátania komunikácie cez internet okolo päť percent všetkých hovorov. Ako prvý začal s úpravou cien medzinárodných hovorov Orange. Spoločnosť od 1. mája znížila cenu minútového hovoru na pevnú linku do krajín Európskej únie asi o polovicu na zhruba päť korún. Telecom na to reaguje od 1. júla zlacnením volaní do väčšiny krajín Európy, ako aj USA a Kanady takmer o 60 percent. Bytový zákazník, ktorý má program ST Maxi alebo ST ISDN Dynamik (spolu asi 107-tisíc klientov), tak zaplatí za minútový hovor 4,64 Sk. "Zníženie cien bolo plánované. Zároveň to však čiastočne bola aj reakcia na kroky Orange," pripúšťa hovorca telecomu Radoslav Bielka. Cieľom podľa neho bolo znížiť cenu volaní pre zákazníkov na úroveň medzimestského hovoru. Orange podľa dostupných informácií "zobral" telecomu po májovom zlacnení hovorov do zahraničia časť trhu. "V máji sme zaznamenali nárast počtu hovorov do zahraničia asi o 20 percent," hodnotí hovorca Orange Peter Tóth. Zákazníci mobilného operátora najviac volajú do Česká a ostatných okolitých krajín. Frekventované je podľa Tótha aj Nemecko, Francúzsko a USA. Ceny medzinárodných hovorov v priebehu roka zatiaľ nemenil len EuroTel. "Zmeny smerom dolu sa však pripravujú," potvrdil hovorca spoločnosti Milan Hric. Termín však nevedel spresniť. Aby začali výraznejšie klesať aj ceny volaní z pevnej linky v rámci SR, je podľa predsedu Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimíra Ondroviča potrebné odbúrať monopol spoločnosti Slovak Telecom. Alternatívni operátori čakajú v tomto smere na rozhodnutie Telekomunikačného úradu o podmienkach prepojenia sietí, ktoré má úrad vydať do 18. júna. Alternatívni operátori eTel, GlobalTel, GTS a Dial Telecom namietajú na úrade proti výške poplatkov Slovak Telecomu za vstup do svojich sietí. Spoločnosť na tento tlak reagovala koncom apríla znížením poplatkov o štvrtinu. Nijaký z operátorov napriek tomu neuzavrel zmluvu. Slovak Telecom pýta v súčasnosti za minútu prepojenia miestneho hovoru v špičke bez iných nákladov asi jednu korunu. Dominantní operátori v Česku alebo Maďarsku ponúkajú rovnakú službu asi o polovicu lacnejšie.

Koľko stojí telefonovanie do zahraničia

(ceny v Sk/min, s DPH)

ST Orange EuroTel

EÚ pevná linka 4,65 5 7 až 23,70*

* Najnižšia cena je pre ČR, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko. Horná hranica je pre Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Cyprus, Maltu. Do ostatných krajín EÚ je cena 9,40 Sk/min.

EÚ mobil 14,20 10,95 11,30 až 23,70**

** Najnižšia cena je len pre ČR. Horná hranica je pre Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Cyprus, Maltu. Do ostatných krajín EÚ je cena 14,90 Sk/min.

USA pevná linka 4,64 9,90 9,40

Poznámka: Porovnanie je pri ST Maxi podľa cien platných od 1. 7. 2004. V prípade Orange ide o volania cez paušálny program a pri EuroTele o hovor cez službu InterCall.

ZDROJ: ST, Orange, EuroTel

Späť | Domov