ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Internetové šialenstvo Slovensko obchádza

Formát | 24.05.2004

Kto je "zašitý" na chate niekde v slovenských horách a chcel by si zasurfovať na internete, veľa možností na to zvyčajne nemá. Ibaže by si tam nechal zapojiť telefónnu linku a kúpil si službu dial-up. Alebo je tam dobrý signál a objedná si službu GPRS u niektorého z mobilných operátorov. Ani obyvatelia slovenského vidieka nie sú na tom oveľa lepšie. Samozrejme, ak ide o výber z možností, ako sa pripojiť na internet. Technológia ADSL (širokopásmové pripojenie na internet) je zatiaľ dostupná len mestským užívateľom (vraj sa to má do konca roku 2005 zlepšiť) a Chello, teda pripojenie na internet cez káblovú televíziu, len "surfistom" z niektorých mestských častí v Bratislave.

Hit sezóny. Medzi domácimi užívateľmi vyhráva síce dial-up pripojenie, ale kto chce sťahovať veľké objemy dát a potrpí si na kvalitu pripojenia, mal by hľadať iné možnosti. Napríklad ADSL. "Kto strávi na internete viac ako 10 až 15 hodín mesačne s dial-up pripojením, zaplatí Slovak telecomu zbytočne veľa za impulzy," hovorí Alžbeta Šimonovičová zo spoločnosti Telenor. Teda ak si zráta všetky poplatky, dial-up ho po určitom časovom limite vyjde drahšie v porovnaní s najlacnejšími flat službami ADSL (za paušálny poplatok). Rýchlosť prenosu dát z internetu cez ADSL je pritom niekoľkonásobne vyššia ako pri dial-up pripojení.

Zavedenie služby nie je až také zložité. Na existujúcu účastnícku telefónnu linku sa umiestni takzvaný splitter a naň sa pripojí telefón a počítač s ADSL modemom. Splitter spája dátový tok z počítača a hlavný signál z telefónu a prenáša ich naraz v rôznych frekvenčných pásmach. Ináč povedané, môžete súčasne telefonovať a byť nepretržite pripojení na internet. Bez toho, aby ste platili poplatky za impulzy (na rozdiel od služby dial-up alebo ISDN). Väčšina internetových providerov ponúka ADSL modem za jednu korunu a za zriadenie služby si nepýta nič. Potiaľ je to z hľadiska peňazí výhodné.

Koľko to stojí. Nastupujú mesačné poplatky, ktoré prevyšujú magickú tisícku. Asi dve tretiny z nej si však zoberie Slovak Telecom (ST). Teda dominantný operátor, ktorý vlastní všetky miestne vedenia (dvojlinky, ktoré idú z účastníckych staníc Telekomu do ústredne ST). Rozmenené na drobné - viac než 400 korún mesačne sa platí za prípojku ST DSL a cez tristo korún za hovory. ST si totiž stanovil podmienku, že kto chce mať DSL prípojku, musí mať objednaný aj jeho volací program ST Standard. Ďalších niekoľko stoviek sa platí poskytovateľovi služieb ADSL. Len na upozornenie - alternatívni provideri vo svojich ponukách nezvyknú zverejňovať aj ceny, ktoré platí zákazník za prípojku DSL Telecomu.

Pravdou je, že od septembra, keď operátori zverejnili prvé cenníky za službu ADSL, viacerí z nich znížili ceny aj o viac než sto korún. "Vysvetlenie je jednoduché. Viacero firiem sa tlačí konkurenčne do popredia a ceny idú dole," hovorí Vladimír Ondrovič, predseda Asociácie telekomunikačných operátorov. Svoje zohráva aj snaha rozšíriť nie príliš širokú skupinu zákazníkov. Podľa odhadov je ich okolo jedenásť a pol tisíca. Ceny by však mohli byť ešte nižšie, keby ST uvoľnil miestne vedenia pre iných operátorov. Podobne, ako to funguje vo väčšine európskych krajín. Z hľadiska zákazníka by tak odpadla povinnosť platiť telekomunikáciám hovorné a bolo by len na operátoroch, ako by to zohľadnili vo výslednej cene.

Mesačné poplatky si operátori účtujú aj podľa toho, ktorý balík služieb si zvolíte - či platíte mesačne paušálny poplatok, alebo si zvolíte službu s meraným objemom prenesených dát. Zaplatíte za objem prenesených dát, ktorý ste si vybrali, a ak ho prekročíte, operátor vám za to účtuje poplatok. Oproti službám s paušálnym poplatkom je to výhodnejšie vtedy, ak napríklad nestiahnete za mesiac viac než jeden gigabajt dát. Víkendy vám totiž operátori do celkovej ceny neúčtujú (platí to do konca roku 2005).

Ďalšie možnosti. Pre ADSL sa však môžu rozhodnúť len užívatelia v 47 mestách, prípadne obciach na Slovensku. Aspoň nateraz. V domácnostiach však zatiaľ vyhráva klasické dial-up pripojenie. Lebo je najlacnejšie, aj keď cenou za to môže byť nízka rýchlosť a časté padanie linky (v závislosti od jej kvality). ST zaplatíte poplatok za telefón, ďalej za tarifné impulzy a poskytovateľovi internetu poplatok za internetové služby. Väčšinou od 100 do 600 korún. ST si v silnej prevádzke účtujú 80 halierov za minútu a v slabej (cez víkendy a v nočných hodinách) o polovicu menej.

Komu rýchlosť pri klasickom dial-upe nepostačuje, môže si vybrať napríklad digitálne pripojenie ISDN. Ten štandardný domáci má dva kanály, vďaka ktorým sa dá súčasne telefonovať a zároveň udržiavať pripojenie na internet. Každý z kanálov má šírku 64 Kb/s. Oba kanály možno prepojiť, čím sa dosiahne vyššia rýchlosť. ISDN sa hodí hlavne do domácností, kde sa veľa telefonuje a pomerne málo pripája na internet. Inak je to drahé. Podľa niektorých odborníkov je ISDN pomaly na ústupe. Vytláča ho rýchlejšie ADSL.

Niektoré bratislavské domácnosti sa pripájajú na internet cez kábel prostredníctvom služby Chello spoločnosti UPC. Televízny kábel sa dá používať súčasne na prístup na internet a aj na pozeranie televízie. "Používatelia Chello classic platia iba jeden fixný mesačný paušál 1 699 korún bez ohľadu na čas strávený na internete," hovorí sa vo vyhlásení spoločnosti UPC. Inštalačný poplatok sú dve tisícky. Avšak podľa niektorých internetových odborníkov čím viac zákazníkov sa pre túto službu rozhodne, tým pôjde internet pomalšie.

Málo rozšírený internet

Na Slovensku má počítač len 38 % domácností (na porovnanie - v Českej republike 57 %), avšak pripojenie na internet má len 13 % domácností (v ČR 37 %). Aspoň tak to vyplýva z Druhej správy o programe eEurope+ Európskej únie. Jedným z rozhodujúcich faktorov je cena počítača. Na kúpu jedného je na Slovensku potrebné použiť 164 percent priemerného mesačného príjmu domácnosti (priemer nových členov EÚ je 91 %). Slabá penetrácia môže byť zapríčinená okrem iného aj vysokou cenou dial-upu internetu. Ak sú slovenské domácnosti pripojené na internet 20 hodín počas silnej prevádzky, tvorí to 15 % celkových nákladov domácnosti. V susednej Českej republike je to len 5,5 %.

Späť | Domov