ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Koniec internetového telefonovania sa odkladá

Trend | 04.03.2004

ST totiž odložil začiatok platnosti nových obchodných podmienok čísla 019 na 1. mája tohto roka

Alternatívni operátori, ktorí využívajú prístupové číslo 019 na poskytovanie služieb telefonovania cez internetu (Voice over IP), si môžu na chvíľu oddýchnuť. Slovak Telecom (ST) totiž odložil začiatok platnosti nových obchodných podmienok čísla 019 o dva mesiace, na 1. mája tohto roka. Rozhodol sa tak po rokovaní s Telekomunikačným úradom (TÚ) SR. Zámerom ST je docieliť, aby sa nula-devätnástky používali len na dial-upový prístup do internetu. Telecom sa pritom opiera o stanovisko regulátora, podľa ktorého čísla 019 majú slúžiť len na internetové pripojenie, nie na poskytovanie VoIP služieb.

Nové obchodné podmienky predstavil ST operátorom vlani v auguste. Nie všetci ich prijali pozitívne. "ST sa snaží maximálne utlmiť konkurenciu pred regulárnym prepojením sietí, aby pri štarte skutočnej liberalizácie boli všetci hlasoví zákazníci na jeho strane," tvrdí konateľ a riaditeľ produktového manažmentu Nextry, s.r.o., Bratislava Juraj Ďurov. Jeho firma investovala desiatky miliónov korún do technického vybavenia na poskytovanie VoIP služieb. Nextra je jediný operátor, ktorý má v licencii TÚ SR povolené poskytovanie VoIP služieb na čísle s predvoľbou 019. Ostatným providerom úrad pridelil čísla zo skupiny 06xy, ktoré však ST nikdy nesprevádzkoval, pretože mu chýbala technická a legislatívna špecifikácia služby - tú mal dodať TÚ SR. Regulátor navyše v novembri 2002 schválil nový číslovací plán, z ktorého čísla 06xy úplne vypadli - kódy na poskytovanie VoIP služieb doň zaradil až o dvanásť mesiacov neskôr.

Predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič hovorí, že keď ST znemožnia používať číslo 019xy na poskytovanie VoIP služieb, tisícky ich používateľov, medzi nimi aj nemocnice a školy, bezprácne spadnú do náručia ST. "Čo je najhoršie, zákazníci stratia voči alternatívnym operátorom dôveru," mieni.

Podľa prezidenta ST Miroslava Majoroša sa problém VoIP týka len niekoľkých hráčov na trhu. Argumentuje, že s novými obchodnými podmienkami súhlasilo osemnásť z 24 providerov, ktorí využívajú čísla 019 na poskytovanie prístupu do internetu.

Tým, ktorí majú záujem o poskytovanie VoIP služieb, ST ponúkol nový produkt ST Voice Plus. "Ak by sme naň prešli, naše náklady by boli niekoľkonásobne vyššie ako bežné koncové ceny pre zákazníkov ST," tvrdí J. Ďurov. Presnejšie sa však vyjadriť nemôže, pretože Telecom si tradične od všetkých záujemcov vyžiadal sľub mlčanlivosti.

Späť | Domov