ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Telefonovaniu cez internet hrozí koniec

SME | 25.02.2004

Telefonovanie prostredníctvom internetu už pravdepodobne nebude také atraktívne ako doteraz. Tvrdia to spoločnosti, ktoré týmto produktom konkurujú Slovak Telekomu (premenované Slovenské Telekomunikácie).

Slovak Telecom chce od marca zrušiť poskytovanie prenosu hlasu cez internet (VoIP) prostredníctvom čísla 019xy a nahradiť ho novým, pre konkurenciu neprijateľným produktom. Alternatívni operátori, ktorí na službe VoIP majú postavený svoj obchod, tvrdia, že im vinou rozhodnutia Telekomu hrozí zánik. "Nový produkt, ktorým chce Slovak Telecom nahradiť službu VoIP cez 019xy, je pre alternatívnych operátorov absolútne nevýhodný, pretože nové ceny sú prakticky na úrovni bežných telefónnych hovorov. Tak by sa služba VoIP stala finančne nezaujímavou," vysvetlil predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič.

Dodal, že kým nemajú jednotliví operátori prepojené siete s Telecomom, VoIP je jednou z možností, ako aspoň čiastočne môžu konkurovať dominantnému Telecomu. "Ak však ten zruší prenos hlasu cez 019xy, tak sa vlastne veľmi šikovne zbaví aj tej malej konkurencie, ktorú už má," povedal Ondrovič. Asociácia preto požiadala Telekomunikačný úrad, aby začal konať.

Podpredseda úradu Juraj Michňa prisľúbil, že "Telekomunikačný úrad vyrieši problém do konca tohto týždňa". Ak by splnenie sľubu nezodpovedalo predstavám alternatívnych operátorov, hrozia, že budú žalovať štát. "Verím však, že k takému rozhodnutiu nebudeme musieť dospieť, pretože aj keby sme vysúdili akúkoľvek finančnú náhradu škody, nikto zaniknutým alternatívnym operátorom nevráti zákazníkov ani biznis," povedal Ondrovič.

Späť | Domov