ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

Konečné podmienky prepojenia asi v polovici septembra

Info z domova | SITA
09.09.2004 | Čítalo: 7450 | Diskusia: 1

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) - Konečná verzia rozhodnutia o podmienkach prepojenia sietí, ktorá by alternatívnym operátorom umožnila začať štandardné fungovanie a spoluprácu aj s dominantným operátorom hlasových služieb Slovak Telecom (ST), by mala byť známa možno už o týždeň. "Neviem presne odhadnúť termín vydania konečného rozhodnutia o podmienkach prepojenia sietí. Budem sa snažiť, aby to bolo čo najskôr. Predpokladám, že vzhľadom na zložitosť problematiky, by to mohlo byť niekedy okolo polovice septembra," uviedol pre agentúru SITA predseda Telekomunikačného úradu SR (TÚ) Milan Luknár.

TÚ pritom už vydal rozhodnutie obsahujúce podmienky prepojenia 18. júna tohto roku, vďaka odvolaniu sa väčšiny zainteresovaných strán však zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť. Rozhodnutie sa týka spoločností eTel Slovensko s.r.o., GlobalTel Slovakia s.r.o., GTS Slovakia s.r.o. a Dial Telecom, a.s. V prevádzkových a technických podmienkach prepojenia, ktoré úrad stanovil, však existuje viacero sporných bodov.

Spoločnosť GTS napríklad namieta voči podmienkam stanovujúcim miesta prepojenia, keďže tie by sa mali nachádzať v budovách ST. "Navrhujeme, aby sa body prepojenia nachádzali napríklad na univerzitách, ktorým by príjem za prenájom priestorov pomohol aj finančne," uviedol nedávno k tejto téme generálny riaditeľ GTS Branislav Brezovič. ST však trvá na tom, že body prepojenia so sieťami ostatných operátorov by mali byť umiestnené v budovách ST a na podnikovej infraštruktúre. Ďalším sporným bodom je metodika výpočtu prepojovacích cien, ktoré si firmy účtujú za používanie svojich sietí a ktoré sú aj súčasťou konečných cien pre zákazníka.

Späť | Domov