ATO

Medzinárodné telekomunikačné fórum ATO 2007 | 20.november 2007, Primaciálny palác - Zrkadlová sieň, Bratislava | Motto: Nové technológie, nové služby, nové trendy, nové príležitosti

EK na internete zverejnila roamingové tarify v Európe

Info zo zahraničia | SITA
05.10.2005 | Čítalo: 7356 | Diskusia: 0

Európska komisia (EK) v utorok sprevádzkovala novú internetovú stránku, na ktorej sú uverejnené roamingové tarify prevádzkovateľov mobilných telefónnych služieb vo všetkých 25 členských štátoch Európskej únie (EÚ). Nová stránka má podľa EK pomôcť zorientovať sa spotrebiteľom pri výbere roamingových mobilných operátorov. Stránka uvádza sumy vrátane DPH za volania aj prijaté hovory v silnej prevádzke v dĺžke štyroch minút v sieťach mobilných operátorov v danej krajine.

Podľa stanoviska EK nie je jej ambíciou, aby nová internetová stránka obsahovala niekoľko tisíc taríf platných v EÚ. Spotrebiteľom má skôr poskytnúť vzorku, na základe ktorej si spotrebiteľ vytvorí jasnú predstavu o tarifách, s ktorými by mal počítať pri cestách do zahraničia v rámci Európy. Na internetovej stránke sa uvádza stav cien za roamingové služby zo septembra tohto roku. EK bude internetovú stránku aktualizovať každých šesť mesiacov.

Vytvorenie tejto stránky ohlásila EK v júli, keď komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová upozornila na vysoké náklady súvisiace s používaním mobilných telefónov v zahraničí a zdôraznila potrebu zabezpečiť väčšiu transparentnosť v súvislosti s roamingovými poplatkami. "V období, keď v Európe badáme taký veľký pokrok v iných telekomunikačných službách, sú náklady za používanie našich mobilných telefónov v zahraničí ťažko pochopiteľné," uviedla Redingová. Cieľom EK je podľa nej okrem pomoci pri zorientovaní sa v tarifách aj posilnenie konkurencieschopnosti v odvetví a podpora korektnejšej a prehľadnejšej tvorby cien.

Táto iniciatíva EK sa rozvíja prostredníctvom činnosti 25 vnútroštátnych regulačných orgánov v oblasti telekomunikácií. Tie úzko spolupracujú s útvarmi EK v otázke cien za roamingové služby a nedávno ohlásili ďalšie kroky na dosiahnutie transparentnosti cien za medzinárodné roamingové služby pod záštitou skupiny európskych regulačných orgánov (European Regulators Group - ERG), ktorej úlohou je zabezpečovať konzistenciu právnej úpravy v rámci Európy.

Adresa internetovej stránky je http://europa.eu.int/information_society/roaming.

Späť | Domov